بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  تاریخچه فرش ایرانی ( صنایع دستی ایران را بهتر بشناسیم)

  لطفا قبل از مطالعه این نوشته، قسمت اول تاریخچه فرش ایرانی را بخوانید.

  در این نوشته نسبتا کوتاه به بررسی تاریخچه فرش ایران در دوران قاجار و دوران انقلاب اسلامی ایران می پردازیم.

  در دوره قاجاریه در نیمه اول سده سیزدهم هجری قمری، فرش، ابریشم، پنبه و شال از کالاهای عمده تجارت داخلی بوده است که به مقصد هندوستان، ترکیه و روسیه فرستاده می شد.

  در اواسط همین قرن بود که اروپاییان و امریکاییان تقاضا برای خرید فرش ایرانی را افزایش دادند. رونق فرش بافی بدلیل تقاضای بازارهای خارجی روزبه روز بیشتر می شد.

  در دوران پهلوی عوامل تولید فرش در کشور، مانند قبل بر اساس استاد و شاگرد و کارفرما  و دلال و بنکدار بود، ولی یک بخش دیگر نیز اضافه شده بود به نام شرکت فرش که بعنوان عامل دولتی فعالیت می کرد.

  اختراع دارقالی بافی بهداشتی توسط مهندس محمد ابراهیم رجبی، رسمیت یافتن متر در معاملات فرش، انتشار کاغذ شطرنجی چاپ شده برای طراحی فرش، صدور شناسنامه برای فرش، جمع آوری نقشه های قدیمی فرش، تشکیل کمیسیون قالی ایران در مراکز مهم قالی بافی، تشکیل شرکت سهامی فرش ایران، تاسیس موزه فرش در تهران و گسترش صادرات فرش از جمله اقداماتی بود که در راستای هنر قالی بافی در دوره پهلوی صورت پذیرفت.

  پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، برای رهایی از وابستگی به نفت و رفع معضل بیکاری، به صنعت فرش اهمیت فوق العاده ای داده شد و در خیلی از برنامه ها فرش دست باف منظور و مطرح گردید و تولید آن چند برابر شد.

  سال 1366 بود که اتحادیه مرکزی فرش دست باف روستایی ایران تشکیل شد و بیش از پانصد هزار نفر بافنده روستایی را تحت پوشش خود قرار داد.

  اکنون ما سازمان میراث فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاونی های روستایی، موزه فرش و دفاتر پژوهش های فرهنگی، وزارت علوم تحقیقات و فن آوری، دانشکده های کارشناسی فرش، همگی بعنوان دست اندر کار توسعه فرش در کشور هستند.

  بیش از هفت درصد صادرات ایران به کشورهای اروپایی است که در این میان کشور آلمان بیشترین میزان واردات فرش از ایران را دارد.

  رقبای فرش ایران در بازارهای جهانی، هندوستان، چین، نپال، پاکستان، ترکیه و مراکش است.

  رقابت ناسالم کشورهای تولید کننده فرش در دنیا، بازار فرش ایران و تولید این محصول مهم و استراتژیک را دچار ضعف وافول کرد.

  فرش ما ایرانیان چون دارای طرح های زیبا، بافت های ریز، رنگ های طبیعی بود، در کلیه بازارها بی رقیب بود. اما امروز بازار فرش ایران از حالت انحصاری خارج شده و در بازار رقابت چند جانبه عرضه می گردد.

  یکی از دلایل افت فروش ایران در بازارهای خارجی، کپی کردن طرح های فرش ایرانی است. کشورهای چین، پاکستان، هند عمده ی فرشی را که دربازارهای بین المللی عرضه می کنند را با نقش و نگارهای ایرانی و کپی برداری از آثار ایرانی است.

  یکی از مهمترین اقداماتی که برای صادرات فرش اصیل ایرانی می توان انجام داد، علاوه بر تجارت الکترونیک و فروش مستقیم از بازار ایران، برندسازی و ثبت مالکیت معنوی فرشهای ایرانی و شناسنامه دار کردن تمام آثار اصیل ایرانی است.

  امیدواریم در زیتونت فرش های دستبافت گیلان را بتوانیم ضمن ارائه در بازار داخلی به بازار خارجی نیز ارسال کنیم.

   

  نظر خود را وارد نمایید.