بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  تجهیزات پخت و پز در سفرهای دوستانه و خانوادگی ( جلوگیری از آتش گرفتن جنگل ها و ظاهر نامناسب طبیعت)

  تغذیه در برنامه های طبیعت گردی، کوه نوردی و کوه پیمایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر خوراک پز مسافرتی و دیگر وسایل پخت و پز را به دقت انتخاب کنیم، شاهد سرعت و راحتی در فرآیند پخت و پز خواهیم بود. برای انتخاب این وسایل به پیچیدگی و سختی مواد غذایی که می خواهید درست کنید و وزن مواد اولیه ای که حمل می کنید، توجه داشته باشید.

  اجاق خوراک پزی در سفرهای طبیعت گردی:

  با اجاق های مسافرتی می توانید بدون اینکه مجبور باشید آتش درست کنید و هر جا که بخواهید غذا بپزید. پخت و پز روی آنها امن تر و راحت تر از آتش است و به محیط زیست آسیبی نمی زند. اگر بخواهید آتش روشن کنید علاوه بر از بین رفتن سوخت طبیعی مانند چوب، صدمه زدن به درختان به علت قطع شاخه های آن و ایجاد خراش سیاه بر چهره ی طبیعت، ممکن است آتش روی سطح زمین گسترش پیدا کند. به ویژه در آب و هوای خشک و بی آب و دشت های بی درخت، شرایط برای آتش سوزی بسیار مهیاست. انتخاب خوراک پز به نوع سوختی بستگی دارد که می خواهید در آن استفاده کنید.

  تخمین استفاده از سوخت در اجاق پزهای مسافرتی:

  هر اجاق، مقدار متفاوتی سوخت مصرف می کند و هر کوه نورد نیز به مقدار متفاوتی غذا نیاز دارد. بنابراین برای سنجش مصرف سوخت، باید به آزمون و خطا روی آورد. بیشتر تولید کنندگان اجاق های مسافرتی مقدار سوختی را که باید همراه داشته باشید، به شما پیشنهاد می دهند. بایستی یادداشت کنید که چه چیزی پخته اید و و آن سوخت شما چه مدت باقی مانده است. تا میزان مصرف آن را بسنجید. 

  معمولا یک محفظه ی 325 میلی لیتری سوخت مایع یا یک سیلندر 190 گرمی سوخت گاز مایع برای یک برنامه طبیعت گردی آخر هفته کافی است. مطمئن شوید محفظه ی سوخت، نشتی نداشته باشد تا باعث از بین رفتن غذا یا خرابی وسایل دیگر نشود.

  دسترسی به سوخت: 

  انواع سوخت که بیشتر در دسترس قرار دارند، پارافین، گاز مایع که در اجاق های با سوخت بنزین سفید استفاده می شود و بنرین که در سیلندرهای مخصوص به فروش می رسند.

  یک اجاق با سوخت مایع چگونه کار می کند: 

  این نوع اجاق، وقتی پیش از استفاده گرم شود، سوخت مایع را به گاز تبدیل کرده و آن را با اکسیژن ترکیب می کند و در نهایت آن را می سوزاند.

   

  { مطلب مرتبط: چادرهای مسافرتی و نکاتی که باید در انتخاب چادرهای مسافرتی به آنها توجه کرد }

   

  اجاق با سوخت مایع: 

  بیشتر این اجاق ها با بنزین سفید کار می کنند اما ممکن است از بنزین بدون سرب، ترپنتین و حتی گاز مایع استفاده کنند. 

   

  اجاق های قابل اعتماد:

   

  اجاق های با سوخت مایع به دلیل قابل اعتماد بودن، در بین گروه های کوه نوردی مشهور هستند و در سردترین شرایط آب و هوایی و ارتفاعات زیاد به خوبی کار می کنند.اجاق گاز مسافرتی 

   

  وجود پایه های آلومینیومی در زیر اجاق های مسافرتی باعث می شوند گرما به سمت بالا حرکت کند.

  اجاق های سیلندری در سفرهای طبیعت گردی:

   استفاده از اجاق های سیلندری در سفرهای طبیعت گردی بسیار آسان است. این اجاق ها راحت و سبک است. این نوع اجاق ها ترکیبی از گاز بوتان و گاز پروپان استفاده می شود. از آن جایی که سرشعله کوچک است، تنها برای ظروف کوچک مناسب می باشد. سرشعله آن با نام های تجاری و مدل های مختلف در بازار موجود است. 

  دقت داشته باشید که روی سرشعله کوچک اجاق های سیلندری از ظروف کوچک استفاده کنید چرا که ممکن است واژگون شوند. استفاده از اجاق های سیلندری فوق العاده است، ولی در آب و هوای خیلی سرد از کار می افتند. البته برخی از انواع آن با گاز مایع وجود دارد که در سرمای زیر صفر هم کار می کنند.اجاق-گاز-مسافرتی-زیتونت

  اجاق های سیلندری در ایران به راحتی در دسترس هستند. کپسول آنها از دو نوع گاز بوتان و پروتان یا مخلوطی از هر دو موجود است که پس از اتمام، قابل شارژ هستند. برای شناسایی این موضوع، علاوه بر اینکه روی بدنه ی آنها عبارت قابل شارژ درج شده است، فروشنده هم می تواند در این زمینه به شما کمک می کند. این کپسول ها از طریق شلنگ رابطی که در فروشگاه های لوازم کوه نوردی یافت می شوند، از مخزن بزرگ تری مانند کپسول یا پیک نیک گاز مایع تزریق می شوند. البته توجه داشته باشید که گاز مایع موجود در کپسول ها و پیک نیک های خانگی در دمای زیر صفر درجه کار نمی کنند.

   

   

  ♦ لطفا قبل از خرید هر گونه اجاق سفری سوالات زیر را از خود بپرسید:

  ◊ آیا بدنبال اجاقی هستید که سبک باشد؟

  ◊ آیا غذای شما به یک پخت ساده نیاز دارد که حتی یک گرمای کم هم برای آن کافی است؟

  ◊ آیا برنامه کوه نوردی شما در خارج از کشور انجام می شود و روی دسترسی سوخت آن حساب باز کرده اید؟

  ◊ آیا می خواهید در ارتفاعات بسیار سرد از اجاق استفاده کنید؟

  ◊ ظروف مورد استفاده شما چه اندازه ای دارند؟

  ◊ قصد دارید چه مقدار هزینه کنید؟

  در قسمت دوم این نوشته با هم مروری خواهیم داشت بر تجهیزات مناسب پخت و پز در سفرهای طبیعت گردی، لطفا با زیتونت همراه باشید

  هر هفته تعداد زیادی از گردشگران شمال ایران، خانه های روستایی زیتونت را به صورت آنلاین رزرو می کنند و از آرامش و طبیعت و فرهنگ روستایی لذت می برند. شما نیز می توانید خانه های روستایی خودتان را بصورت آنلاین اجاره و رزرو نمایید

   

  { خانه های روستایی مازندران را آنلاین رزرو کنید}

  { خانه های روستایی گیلان را آنلاین رزرو کنید}

  نظر خود را وارد نمایید.