بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  تهدیدهای بالقوه گردشگری در استانهای شمال کشور (بوم گردی گیلان، بوم گردی مازندران و گلستان)

  در کنار فرصت هایی که گردشگری می تواند برای جوامع محلی و محیط زیست آن داشته باشد، تهدیداتی نیز دارد. هیچ چیز مطلقی در دنیا وجود ندارد، ما در نوشته قبلی به فرصت های گردشگری در استان های شمالی کشور پرداختیم، در این نوشته قصد داریم با هم مروری داشته باشیم بر تهدیدات گردشگری و بوم گردی که خواهش می کنیم، مثل همیشه تا پایان با زیتونت همراه باشید.

   

  ♦ تخریب محیط زیست بعنوان یکی از تهدیدات بوم گردی در استان های گیلان، مازندران و گلستان:

  تخریب محیط زیست، مشکل اغلب مناطق حفاظت شده ای است که در ارتباط با گردشگری فعالیت می کنند. ممکن است گردشگران در این مناطق، موجب تخریب منابع شوند. این تخریب به شیوه های مختلف و در اندازه های متفاوت رخ میدهد.

   

  بیشتر خسارت های ناشی از فعالیت های گردشگری به منابع طبیعی وارد می شود. لگدمال کردن و تخریب پوشش گیاهی در نتیجه رفت و آمد و دور ریختن زباله در سطح محیط از جمله این خسارت هاست. گردشگران به روش های گوناگونی مناطق حفاظت شده را تهدید می کنند.

  گذشته از خسارت های وارده از سوی گردشگران، فعالیت گردشگری تاثیرات پیچیده ای در سطح زمین برجای می گذارد. تغییرات ظریف و نامحسوس در رفتار و خورد و خوراک حیوانات و مهاجرت آنها از این جمله است. شناسایی بسیاری از این دگرگونی ها دشوار است، اما همه این موارد از شاخص های تعیین کننده سلامت و تعادل منابع طبیعی است.

   

  ◊ مطالعه موردی از توسعه بوم گردی در گویان:

  موفقیت بوم گردی در حفظ محیط زیست

   

  گویان یا Guyana از جمله کشورهایی است که نشان داده است چگونه گردشگری حفظ منابع طبیعی را استمرار می بخشد. این کشور دارای جنگل های بارانی با قدمت بسیار، کوهستان های مضرس، دشت های وسیع ساوان، رودخانه های خروشان، پرندگان حاره ای فراوان، سمورهای رودخانه های بزرگ، سوسمار سیاه یا Black Caiman و عقاب کمیاب افسانه ای یا Harpy است.

  سوسمار سیاه گویان

  عقاب افسانه ای گویان

  گویان کشوری نسبتا باستانی است که برای حفظ منابع طبیعی بکر خود، در حال ایجاد نظام مناطق حفاظت شده و تدوین یک طرح ملی برای توسعه بوم گردی است. به عنوان بخشی از فرآیند برنامه ریزی توسعه بوم گردی، تنها پارک ملی کشور گویان به نام کیتور انتخاب شده است، تا این مطلب اثبات شود چگونه گردشگری در حال توسعه قادر است برای حفظ منابع طبیعی اقدامات مهمی را انجام دهد. 

   

  دولت گویان می کوشد تا به کمک گردشگران خارجی، تهیه طرح و تعیین سیاست های حمایتی مناطق حفاظت شده جدید را راهبری نماید. 

   ♦تهدیدات بالقوه گردشگری در استان های شمالی کشور( بوم گردی گیلان، بوم گردی گلستان و بوم گردی مازندران):

  انحرافات فرهنگی، تخریب محیطی، کاهش تجربه، انحرافات اقتصادی، ناپایداری صنعتی، کنترل فزاینده بیگانگان

  در برنامه ریزی های بوم گردی بایستی حجم تقاضای مورد انتظار و تعداد بازدیدهای گردشگران و تاثیر بالقوه آنها بر مناطق حفاظت شده تحلیل شود. افزون بر این برخی از گردشگران سبب بروز تاثیرات منفی در محیط زیست پیرامون می شوند. یکی از این تاثیرات بر منابع آب آشامیدنی قابل مشاهده است. میزان مصرف آب و پساب با رشد گردشگری ارتباط مستقیم دارد. 

   

  ♦ ناپایداری اقتصادی:  بوم گردی گیلان، مازندران و گلستان

  بوم گردی همانند سایر اشکال گردشگری گاهی روندی ناپایدار دارد. عوامل زیادی بر تقاضای گردشگری تاثیر دارد. برخی از این عوامل کاملا خارج از کنترل مکان های مقصد گردشگری است و بر میزان بازدیدها تاثیر دارد. برای مثال در اثر کشمکش های سیاسی و وجود شایعاتی در مورد وجود ناامنی در درون ایران یا درون یک منطقه، گردشگران خارجی و داخلی سال ها از ورود به این مناطق اجتناب می کنند. 

   

  گاهی بلایای طبیعی مانند طوفان و زلزله به سادگی زیرساخت های گردشگری را در محدوده های دریایی و ساحلی ویران می کند. کاهش و افزایش بی ثباتی نرخ ارز نیز باعث می شود تا گردشگران به برخی از کشورها بیشتر سفر کنند و از برخی کشورها دوری گزینند. شاید الان که ما در حال نوشتن این مقاله هستیم و شما تاریخ این نوشته را می توانید از بالای آن مشاهده کنید. قیمت هر دلار حدود 6500 تومان است. بهترین فرصت برای جذب گردشگران خارجی به استان های شمالی و کویری و تاریخی کشور است.

  عوامل یاد شده در تصمیم گیری مردم و میزان سفر آنها نقش بسزایی دارد، اینکه مدیران مناطق حفاظت شده و جامعه فضایی را ایجاد کنند و بسازند و ارتقا بدهند، چندان اهمیت ندارد، چرا که میزان تقاضای گردشگری از طریق شرایط خارجی تعیین می شود. جای تاسف است که یک اعلام خطر و یا هشداری کوچک بر تعداد گردشگران تاثیر می گذارد و این موضوع خود باعث تاثیرات شدید بر شرایط مالی و کسب وکارهای بخش کوچک فعال در مناطق گردشگری است. 

   

  ◊ بعنوان مثالی از تاثیرات خارجی بر گردشگری ایران:

  در این‌ خصوص رسانه بریتانیایی «گاردین» با اشاره به تصمیم ترامپ، به بررسی آثار خروج آمریکا از برجام بر صنعت گردشگری ایران پرداخته است. گاردین که توریسم ایران را صنعتی نوشکفته در پی برجام می‌داند، معتقد است اکنون این حوزه در ایران با چالش‌هایی جدی روبه‌رو خواهد شد. براساس گزارش این رسانه بین‌المللی، مهار موج رسانه‌ای منفی علیه ایران که منجر به تردید سفر گردشگران خواهد شد و همچنین ایجاد محدودیت‌ها در سرمایه‌گذاری و روابط مالی، از عمده‌ترین آنها است.

   

  به باور کارشناسان، این تصمیم فی‌نفسه بر توریسم ایران بی‌تاثیر نخواهد بود و این صنعت را در دو سطح توسعه زیرساخت‌ها و جذب گردشگر خارجی به کشور با چالش‌هایی روبه‌رو خواهد ساخت. برای نمونه با بازگشت تحریم‌ها، قراردادهای منعقد شده برای خرید هواپیما با ابهاماتی روبه‌رو خواهد شد و در صورتی که ناوگان کمابیش مسن حمل‌ونقل هوایی کشور به‌موجب این قراردادها به‌روز نشود، قطعا توسعه گردشگری در کشور دچار دردسر خواهد شد. از طرف دیگر، بازگشت تحریم‌ها با بازگشت نام ایران به صدر اخبار همراه خواهد بود که به‌واسطه پروپاگاندای رسانه‌ای می‌تواند با رواج دوباره ایران‌هراسی همراه باشد؛ تجربه‌ای که صنعت گردشگری کشور حدود ۱۰ سال پیش و با تصویب اولین تحریم‌ها از جانب شورای امنیت سازمان ملل پشت‌سر گذاشت که تراز گردشگری کشور را شدیدا تحت‌الشعاع قرار داد. با این حال صاحب‌نظران و کارشناسان چندان ناامید نیستند و این احتمال را در نظر می‌گیرند که تصمیم یک‌جانبه آمریکا، موج منفی سابق را ایجاد نخواهد کرد و گردشگری کشور می‌تواند از این پیچ سخت عبور کند.

  متن کامل این مقاله را از اینجا و درسایت خبری دنیای اقتصاد بخوانید

  تأثیر خروج آمریکا از برجام بر صنعت گردشگری ایران

  مالکان و مدیران شرکت های کوچک مثل زیتونت که در نواحی دور و روستایی قرار گرفته اند، قدرت انتخاب زیادی نخواهند داشت و کسب و کارشان با تهدید مواجه می گردد.

   

  ♦ازدحام و شلوغی از تهدیدات بوم گردی و گردشگری در استان های گیلان و مازندران و گلستان:

  حس ازدحام و شلوغی هم درون جامعه و هم در دل طبیعت یک مساله است. گردشگران ممکن است برای استفاده از فضا با ساکنین منطقه به رقابت برخیزند. در برخی از جوامع بزرگ تر ممکن است صف های خواربار فروشی و نانوایی و بنزین طولانی تر شود و مردم بومی ناچار شوند برای هر خدماتی انتظار بکشند. از طرفی شلوغی و ازدحام برای گردشگران نیز ایجاد زحمت می کند، به ویژه برای کسانیکه بدنبال محیطی طبیعی و کاملا آرام و بی سرو صدا هستند. گردشگران داخلی و خارجی پس از سفری طولانی از داشتن یک محیط آرام محروم خواهند بود. 

   

  ◊ مطالعه موردی از تاثیرات خارجی بر گردشگری و بوم گردی ( گوریل کوهستان در رواندا):

  گوریل کوهستان در رواندا

  در سال های 1960 تا 1970 تعداد گوریل های کوهستان بدلیل قاچاق بیش از حد این حیوان و دور شدن از محل طبیعی زندگیشان بسیار کاهش یافت و تعداد گوریل ها به کمتر از 400 عدد رسید. طرح گوریل کوهستان برای حفظ این موجود ارزشمند کلید خورد و در سراسر پارک ملی رواندا در سال 1979 اجرا شد. بتدریج گردشگری منافع اقتصادی قابل توجهی را برای این منطقه بوجود آورد. بسیاری از گردشگران خارجی برای دیدن گوریل های کوهی راهی پارک ملی رواندا می شدند. گشت بران و راهنمایان تور برای بازدید از گوریل ها حدود 100 دلار دریافت می کردند. تا اینکه جنگ داخلی در سال 1990 در رواندا شدت گرفت. قتل و غارت انسان ها موجب شد بتدریج گردشگری متوقف شود اما نکته جالب این بود که هر دو طرف دعوا با دیدن منفعت اقتصادی گوریل ها سعی در حفظ آن داشتند. شاید منفعت اقتصادی بتواند مهمترین انگیزه برای حفظ یوزپلنگ ایرانی باشد.

   

  ♦ در نتیجه: 

  توسعه بوم گردی در استان های شمالی کشور و البته هر جای ایران عزیزمان نیاز به حفظ منابع طبیعی و فرهنگی دارد. باید دولت ها برای حفظ منابع طبیعی و اداره آن با سازمان های مردم نهاد مشارکت کنند. وقتی مردم محلی به منظور توسعه بوم گردی از قلمرو خود حفاظت و نگهداری می کنند، معمولا سازمان های مردم نهاد، شرکت های خصوصی و اشخاص حقیقی اقدام به ارایه خدمات به بخش خصوصی می کنند که ترکیبی از حفظ منابع طبیعی و کسب وکار بوم گردی محسوب می شود.

  توسعه بوم گردی با حفط منابع طبیعی، با ایجاد اشتغال و با رونق دادن به فعالیت های محلی، مبادلات فرهنگی، آموزش های زیست محیطی، تاکید بر حفظ مناطق حفاظت شده و با ارزش نهادن به گردشکران، تهدیدات ایجاد شده به وسیله گردشگری را کاهش می دهد و برای مردمی که در درون و پیرامون مناطق حفاظت شده زندگی می کنند، درآمد ایجاد می کند. بهر حال برای استفاده از این توان قوی و فعالیت های بوم گردی به مدیریت و برنامه ریزی دقیقی نیاز است. 

   

  ♦ اگر این مطلب را مناسب دیدید، لطفا آن را با ذکر منبع در اختیار دیگران قرار دهید. 

  هر هفته تعداد زیادی از گردشگران استان های شمالی کشور (گیلان، مازندران، گلستان) گردشگری روستایی را انتخاب می کنند و در خانه های روستایی زیتونت اقامتی متفاوت را تجربه می کنند. شما نیز می توانید از طریق اینجا خانه های روستایی خودتان را آنلاین رزرو کنید.

   

  نظر خود را وارد نمایید.