بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  رابطه گردشگری و منطقه مقصد ( تاثیراتی که گردشگری بر تحول اقتصادی، اشتغال و درآمد گیلان دارد)

  زیتونت در پایان سال 1395 کار خودش را آغاز کرد، شعار ما یا بهتر است بگوییم اعتقاد ما این است: ایران را متفاوت تجربه کنید

  برای این که این شعار تحقق یابد و ما به هدفی که از گردشگری روستایی داریم، دست پیدا کنیم، لازم است تا تیم زیتونت و تمام همکاران تجاری و اقتصادی ما به اهمیت این موضوع پی ببرند. در هر صورت یکی از عوامل پایه ای موفقیت در این عرصه، استفاده از تجربیات موفق و ناموفقی است که در گوشه و کنار جهان مطرح شده است. 

  ما قبلا در زیتونت به اثرات گردشگری در حفظ محیط زیست اشاره مختصری داشتیم. در این مقاله می خواهیم با چند مورد از اثرات مثبت و پایدار گردشگری در مقصد آشنا شویم.

  تحول اقتصادی از طریق گردشگری مقصد:

  عوامل اصلی ایجاد تحول اقتصادی توام با گردشگری منطقه مقصد عبارتند از: اشتغال، درآمد محلی، گوناگونی و احیا اقتصادی

  علی رغم آنکه توسعه گردشگری بدون تردید عامل حیات از اشتغال، کسب درآمد و کمک به تنوع اقتصاد منطقه مقصد شناخته شده است، نمی توان کلیه آثار اقتصادی را لزوما مثبت تلقی کرد. در حقیقت تطاهر به اینکه این آثار هیچ هزینه ای در برنداشته اند قدری نشانه بی مسئولیتی است.

  میزان تاثیر پذیری مناطق مختلف متفاوت است، چه بسا شرایطی که یک محل را به موفقیت بزرگی رسانده است، برای محلی دیگر منفعت ناچیزی به ارمغان آورد.

  اشتغال بعنوان یکی از آثار تحول اقتصادی نشات گرفته از گردشگری:

  اکثریت مشاغل مربوط به گردشگری از نوع مشاغل عرضه خدمات مستقیم در حوزه جاذبه ها و اماکن گردشگری، مانند هتل ها، جاذبه ها، رستوران ها، فروشگاه های عرضه کالا و شرکت های مسافرتی می باشند. 

  اما علاوه بر این فرصت های اشتغال دیگری نیز در بخش های اقتصادی ایجاد شده است. بخش هایی مانند کشاورزی، شیلات، صنایع تولیدی و خدمات حمل و نقل که تامین کننده نیازهای بخش گردشگری هستند از این قبیل می باشند.

  اغلب مشاغل مستقیم گردشگری در مقایسه با سایر صنایع از ویژگی های زیر برخوردار می باشند:

  از نظر میزان مهارت، نیازمند مهارت و آموزش کم یا متوسط است

  راه اندازی نسبتا راحت و کم هزینه

  بیشتر از مشاغل کاربر هستند تا سرمایه بر البته به استثنا مواردی که به امکانات جدید نیاز دارد

  بعبارت دیگر راه اندازی مشاغل مربوط به گردشگری در مقایسه با بسیاری از بخش های دیگر اقتصاد سریع تر بوده و برای شروع به سرمایه اولیه کمتری نیاز دارد. این مسئله در شرایط ایجاد فرصت های شغلی جدید برای جوانان، افراد بی مهارت و سایر افرادی که به دنبال شغل دوم هستند به منزله نقطه قوت می باشد.

  خانه ها و اقامتگاه های روستایی گیلان و ارتقای درآمد محلی

   

  درآمد به عنوان یکی از تاثیرات تحول اقتصادی ناشی از گردشگری:

  هزینه های انجام شده توسط گردشگران نه تنها بر دستمزدها و فرصت های شغلی تاثیر می گذارد، بلکه محل درآمدی برای هر دو بخش عمومی و خصوصی است.

  درآمد ایجاد شده برای اماکن اقامتی، تفریحی، فروشگاه های عرضه کالا و خدمات مرتبط با صنعت گردشگری در بخش خصوصی.

  بنگاه های گردشگری نیز مانند کلیه تجارت های محلی موظف به پرداخت مالیات دولتی می باشند، بنابراین با توسعه این صنعت درآمدهای مالیاتی دولت نیز افزایش می یابد.

  درآمد حاصل از حق پارک و یا ورود به اماکن بخش دولتی نیز از راه های تاثیرگذار گردشگری بر افزایش درآمد عمومی است

  تقریبا کلیه مناطق گردشگری، برای رفع نیازها و تقاضاهای بازدیدکنندگان و جلب رضایت آنها اقدام به واردات ( خوراکی، هدایا و سوغات و نیازهای ثانویه) می نمایند.

  هزینه واردات را نمیتوان در فرآیند محاسبه تاثیرات گردشگری وارد آورد، زیرا این کار دقت عمل محاسبه سود حاصل از گردشگری را برهم می زند.

   ارتقای درامد محلی گردشگری روستایی

   

  هر چه اقتصاد محلی منطقه مقصد از تنوع بیشتری برخوردار باشد، میزان کمتری از درآمدها از طریق واردات به خارج از منطقه نشت خواهد کرد. در حقیقت بهره گیری بیشتر و همه جانبه از تجارت داخلی در زمینه تامین نیازها و سرویس دهی به گردشگری، موجب سود بیشتری به اقتصاد محلی می شود

   تنوع و احیای اقتصادی از تاثیرات رشد گردشگری در یک مقصد:

  بروز مشکلات حاصل از تکیه بر یک صنعتی که تک قطبی است و البته در عین حال در مراحل افول خودش را تجربه می کند. کشورها ما سال هاست وابسته به منابع زیرزمینی نفت و گاز است. با کاهش قیمت حامل های انرژی و طلای سیاه شاهد بسیاری از مشکلات اقتصادی و کسری بودجه در کشور بوده ایم. در چنین شرایطی گردشگری به عنوان صنعتی که قادر است بر مشکلات حاصل از تنزل اقتصاد کنونی غلبه نماید.

  شهرهای کوچک و بزرگ، مقاصد طبیعی گردشگران به شمار می روند.

  نیروی کار صنعت گردشگری لزوما در محل حضور دارد

  گردشگری یک صنعت نسبتا پاک و غیرآلاینده است، به ویژه در مقایسه با صنایع تولیدی سنتی تر و استخراجی ایران

  اما باید توجه کرد که با رشد گردشگری دو گزینه محدود یعنی زمین و منابع انسانی مورد حمله تقاضا قرار می گیرند. که اثرات زیر را خواهند داشت:

  خانه ها و اقامتگاه های روستایی گیلان و ارتقای جوامع محلی

  تورم در سطح ملی و اثرات گردشگری روستایی

  نرخ زمین ناگزیر افزایش می یابد،تقاضای افزایش دستمزد زیاد می شود و فضای فیزیکی ارزش پیدا می کند

   

  هر روز تعداد زیادی از گردشگران استان گیلان، خانه های روستایی را برای اقامت خود انتخاب می کنند، خانه هایی که بهانه ای است برای استفاده از طبیعت و آرامش و معاشرت با خانواده های روستایی گیلان، شما نیز می توانید از طریق کلیک بر روی تصویر زیر خانه های روستایی گیلان را آنلاین اجاره و رزرو نمایید

  خانه ها و اقامتگاه های روستایی گیلان را آنلاین رزرو کنید

  نظر خود را وارد نمایید.