بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  روستاهای شگفت انگیز و گردشگری استان گلستان ( جاذبه های گردشگری استان گلستان)/ بخش دوم

  همانطور که می دانید و از صفحه اول سایت ما قابل مشاهده است، زیتونت روی گردشگری و محصولات روستایی فعالیت می کند و با معرفی روستاهای بکر و زیبای ایران می خواهد نقشی در توسعه و رونق جوامع محلی داشته باشد.

  ما در بخش اول روستاهای زیبا و گردشگری استان گلستان، به معرفی برخی از زیباترین و البته در نوع خود بینظیر را معرفی کردیم، لطفا قبل از مطالعه این بخش دوم، آن مطلب را مطالعه بفرمایید.

  روستای جهان نما (سعدآباد محله) یکی از جاذبه های گردشگری روستایی استان گلستان:

  روستای ییلاقی جهان نما در منطقه حفاظت شده جهان نما در 60 کیلومتری جنوب شرقی شهر کردکوی قرار دارد. این روستا زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارد.

  مردم روستای جهان نما به زبان مازندرانی و کتولی سخن می گویند و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. روستای جهان نما، سکونت گاه دائمی نیست و در فصل پاییز و زمستان خالی از سکنه است. این روستا از دیرباز به عنوان ییلاق مردم در شهرهای گرگان و کردکوی استفاده می شده است و در فصول بهار و تابستان، روستاییان صاحب نسق و مهمانان و گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند.

  این روستا به دلیل موقعیت طبیعی و اقلیمد ویژه و استقرار در منطقه حفاظت شده جهان نما، مناظر و جلوه های منحصر به فردی دارد. چشم انداز ارتفاعات، چشمه ها، رودخانه ها و جنگل ها در فصول مختلف سال، طراوت و زیبایی شگفت انگیزی دارند که طبیعت گردان را بسیار خوش می آید.

  کوه جهان نما از کوه های البرز شرقی است که از جنوب شهر گرگان و جنوب شرقی شهر کردکوی واقع شده است. ارتفاع آن نیز از سطح دریا 3086 متر است و از مهمترین زیستگاه های حیات وحش کشور و استان گلستان به شمار می رود. روستای جهان نما در دامنه این کوه استقرار یافته است.

  این منطقه با انواع گیاهان مرتعی، دارویی، درختان پهن برگ و علفزارها، بوته زاها و گونه های ارس، راش، آزاد، ممرز، سرخدار، بلند بازو، نمدار، گل گاوزبان، کچف، درمنه و کلاه میرحسن پوشیده شده است. از جمله زیستگاه های مشهور این منطقه می توان به ترکت و چلستان اشاره کرد که زیستگاه مارال، خرس، خوک وحشی، گرگ، پلنگ، قوچ، میش، کل و بز ... می باشد.

  در جشن ها و مراسم عروسی روستا، انواع آوازهای محلی کتولی با موسیقی محلی اجرا می شود. زنان روستا در مراسم و جشن ها از لباس محلی گرگانی قدیمی و کتولی استفاده می کنند.

  روستای شاهکوه یکی از جاذبه های گردشگری روستایی در گلستان:

  این روستا در 65 کیلومتری جنوب شرقی گرگان قرار دارد و آب و هوای آن، معتدل سرد است. روستای شاه کوه نام خود را از ارتفاعات اطراف گرفته و قدمتی دیرینه دارد. رابینو در سفرنامه خود از کاروان سرای قزلق و رباط سفید در نزدیکی آن یاد کرده است

  نظر خود را وارد نمایید.