بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  شهرستان فومن ( جاذبه های گردشگری فومن) را بهتر بشناسیم

  شهرستان فومن از شمال به صومعه سرا، از جنوب و جنوب شرقی از طریق کوه های البرز با استان زنجان، از شمال غرب به ماسال و از شرق به شهرستان شفت محدود است. 

  {شهرستان سیاهکل و دیلمان و جاذبه های گردشگری شهرستان سیاهکل}

  {شهرستان رودبار و جاذبه های گردشگری شهرستان رودبار}

  فومن در 27 کیلومتری جنوب غربی شهر رشت واقع شده است. نام قدیم فومن، دارالعماره و مرکز حکومت منطقه بیه پس (غرب گیلان) بوده است. 

  فومن تا دوره صفویه پایتخت بیه پس و مقر فرمانروایی شهر یاران اسحاقی بوده که خود را به حضرت اسحاق پیغمبر منسوب می کردند. 

  فرمان روایان این منطقه را عمدتا از خانواده آل اسحاق می دانند که نسبت خود را به خاندان های باستانی ایران از جمله اشکانیان می رسانند. در زمان امیر دیباج، فومن به تصرف مغولان درآمد.

  سادات آل کیا در سال 766 هجری قمری از مازندران به گیلان آمدند. در این زمان، حکمران فومن امیر دیباج فومنی بود که به کمک امیرهای محلی دیگر، با نیروهای آل کیا به نبرد پرداخت. نبرد میان آل کیا، آل اسحاق و متحدانش سال ها ادامه یافت و سید علی که مدعی امامت بود، در سال 791 هجری قمری در یک پیکار خونین در نزدیکی شهر رشت به قتل رسید.

  از معروف ترین چهره های خاندان اسحاقیه فومن در دوران صفویه، امیر حسام الدین فرزند امیر دیباج است که بین سال های 907 تا 921 هجری قمری در زمان شاه اسماعیل، بر این منطقه حکمرانی می کرد.

  شاه اسماعیل صفوی برای فرمانروایی بر سراسر گیلان در صدد مقابله با امیر حسام الدین برآمد. پس از قدرت یافتن صفویه و تصمیم شاه عباس به برچیدن حکومت های محلی، خان احمد (آخرین فرمانروای لاهیجان از دودمان آل کیا) و محمد امین خان (آخرین فرمانروای فومن از دودمان آل اسحاق) نیز از سپاه قزلباش شکست خوردند و سرتاسر گیلان زیر فرمان حکومت صفویه درآمد. قیام جنگلی از تولم آغاز گردید و فومن، پناهگاه مهم میهن پرستان و آزادی خواهان شد.

   

  یکی از نماهای تاریخی شگفت انگیز فومن، قلعه رودخان یا قلعه ی حسامی، سومین بنا از عجایب هفتگانه گیلان است که ساخت آن را به دوره سلجوقیان و اسماعیلیه نسبت می دهند. 

  ساکنان فومن ترکیبی از دو قوم گیلک و تالش و دارای مذهب شیعه دوازده امامی هستند و به زبان های گیلکی و تالشی تکلم می کنند. مردم فومن به کار کشاورزی و دامداری اشتغال دارند. از محصولات عمده فومن، برنج و چای و توتون را می توان نام برد.

  دیدنی های گردشگری و تاریخی فومن:

  قلعه رودخان ( ما در زیتونت، قبلا مطلبی مستقل در مورد قلعه رودخان منتشر کرده ایم) که به قلعه حسامی نیز معروف است، یکی از عجایب هفتگانه معماری در گیلان است که سیلابهای برافکن و طبیعت رطوبتی گیلان نتوانسته است استحکام آن را به هم بریزد. این قلعه بزرگ در دوازده کیلومتری جنوب شرقی فومن و در دل جنگل های انبوه کوهستانی قرار گرفته است. 

  بقعه تاج الدین خیوی (آستارا)، بقعه شامیلرزان(تالش)، ایسپی مزگت(رضوانشهر)، قلعه رودخان(فومن)، گنبد پیرمحله (املش) بقعه ابوجعفر ابیض(چابکسر) و تورال دیلمان از دید منوچهر ستوده به عجایب هفتگانه معماری گیلان در کتاب ۷ جلدی از آستارا تا استرآباد نام برده شده است.

  سابقه تاریخی و قدمت آن را دوره سلجوقیان و اسماعیلیه می رسانند و برخی نیز تاریخی بیش از هزار ساله برای آن قائلند. در سال 981 ه.ق این قلعه به فرمان سلطان حسام الدین دباج، امیر اسحاقی، تعمیر و بازسازی شد و در دوره کریم خان زند مرکز عملیات نظامی هدایت خان علیه حکومت مرکزی بود. قلعه رودخان شامل ارگ یا محل اسکان حاکم و خانواده وی و قورخانه است و از مناطق دیدنی به شمار می رود.

  قصر سلسله جادو:

  این قضر مربوط به دوره سلجوقی است و در چهارده کیلومتری صومعه سرا واقع شده است. 

  مدرسه و مسجد قدیم مشهور به مسجد جامع در شهر فومن

  غار نوشه در فومن

  تالاب خطیب سراگوراب و کهنه گوراب

  مجسمه آناهیتا و مجسمه شکاربان

  شهرک تاریخی ماسوله در 25 کیلومتری فومن

  پارک تفریحی فومن

  محوطه باستانی کهنه ماسوله

  مناظر دیدنی ییلاق دایلاسر فومن

  آبشار لارچشمه

  چشمه آب معدنی زمزم ماسوله

  بازار هفتگی (سه شنبه بازار)

  خشت پل:

  پلی است آجری به طول 17.80 و عرض 40.50 متر، شامل دو طاق که یکی از آنها کوچک و دیگری بزرگ است. ارتفاع آخرین نقطه هلال طاق بزرگ و از سطح آب 3.60 متر است و بر روی نهر شیک منشعب از ماسوله رودخان در پشتیر لولمان فومن واقع شده است.

  حواشی رودخانه شاخزر شهرستان فومن

  چشمه آب معدنی علی زاخونی بالاتر از بازار ماسوله

  قله شاه معلم در شهرستان فومن

  غار بوزخانا (یخکون) بالادست شهرک ماسوله

  روستای سیاهورود 9 کیلومتری شمال شهر سردار جنگل

  قلعه تیمور لنگ

  بقعه عون بن علی شهرک ماسوله

  موزه مردم شناسی و حیات وحش ماسوله در روستای ماسوله

  سوغاتیها و صنایع دستی فومن:

  دستبافت های پشمی

  محصولات حصیری

  کلوچه فومن

   

  هر روز تعداد زیادی از گردشگران استان گیلان، خانه های روستایی زیتونت را آنلاین رزرو می کنند و از طبیعت بکر استان گیلان لذت می برند، شما هم می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر، خانه های روستایی گیلان را آنلاین اجاره نمایید.

  خانه های روستایی گیلان را آنلاین رزرو کنید

  نظر خود را وارد نمایید.