بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  فهرستی جامع از تاریخ شهرهای گیلان ( جغرافیای تاریخی گیلان) قسمت اول

  تاریخ گیلان تا شش قرن پیش از میلاد، یعنی تا زمانی که تاریخ نگاران یونان، گوشه هایی از تاریخ ایران را روشن کرده اند، تاریک و مبهم است و تنها با تکیه بر پاره ای اشاره ها، گمانه ها و کاوش های باستان شناختی می توان گوشه هایی از تاریخ این منطقه را روشن کرد.

  کاوش های باستان شناختی نشان میدهد، آثار به دست آمده از سرزمین های سواحل جنوب دریای کاسپین به دوره پیش از آخرین یخبندان (بین 50 تا 150 هزار سال پیش) تعلق دارند.

  با مهاجرت آریایی ها و دیگر قوم ها به این سرزمین، از آمیزش مهاجران و ساکنان بومی منطقه، اقوام جدیدی پدید آمدند که در این میان دو قوم «گیل» و «دیلم» اکثریت داشتند.

  از همان آغاز، فرمانروایان این دو قوم آزادی کامل داشتند و هیچ گاه در برابر بیگانگان و یا در مقابل حاکمان دیگر تسلیم نشدند و حتی به اطاعت دولت ماد نیز درنیامدند.

  در قرن ششم پیش از میلاد، گیلانیان با کوروش هخامنشی متحد شدند و دولت ماد را سرنگون کردند. گیلانیان در جریان محاصره و تسخیر بابل، به یاری کوروش شتافتند.

  در زمان ساسانیان، گیلان تا اندازه ای استقلال خود را از دست داد و اردشیر بابکان بر این قوم پیروز شد. او به یاری ارتشی مرکب بر 300 هزار مرد جنگی و نزدیک به 10 هزار سوار، گیلان را تسخیر کرد. این ارتش به زودی از هم پاشید و کارایی خود را از دست داد. در اواخر پادشاهی قباد که هرج و مرج در ایران پدید آمده بود، گیل ها بنای سرکشی و تعرض به همسایگان را گذاشتند. خسرو انوشیروان در آغاز سلطنت خود ارتشی بزرگ به گیلان فرستاد و گیلانیان را ناگزیر کرد به درگاه کسرا به عذرخواهی بروند. انوشیروان نیز آن ها را بخشید و در دوران ساسانیان، گیلان همچنان زیر فرمان شاهان ساسانی باقی ماند.

  پس از پیروزی عرب های مسلمان بر ایرانیان، گیلان به محل امن علویان تبدیل شد. دیلمیان نیز که در مخالفت با خلفای عباسی در حدود دو قرن در کوهستان ها پناه گرفته بودند به مرور با علویان متحد شدند. نخستین علوی که به دیلم پناه برد، یحیی بن عبدالله از نوادگان امام حسن بود. پس از وی انبوهی از علویان به آن جا راه یافتند. 

  در حدود سال 290 هجری قمری، مردم گیلان و دیلم کم کم به مذهب علویان روی آوردند و در گسترش آن کوشیدند. از سال 290 هجری قمری در تاریخ ایران، سلسله هایی با منشا گیلانی و دیلمی پدید آمدند و دایره نفوذ خود را حتی تا مدینه و مکه گستردند.

  یکی از مهمترین این سلسله ها آل بویه بود که حتی به بغداد، مرکز خلفای عباسی نیز لشگر کشید و خیلفه عباسی را شکست داد. از این تاریخ به بعد کم کم دست خلفای عباسی از ایران کوتاه شد.

  از قرن سوم هجری قمری تا زمان حمله مغولان فرقه های مختلف اسلامی، از جمله اسماعیلیه در این ناحیه نفوذ داشتند. فاتحان مغول در قرن هفتم هجری قمری ارتشی بزرگ را برای تصرف ایران فرستادند، اما بدلیل راه های سخت گیلان تا اوایل سده هشتم هجری قمری بر این بخش از ایران دست نیافتند. سرانجام اولجایتو موفق شد این سرزمین را به تصرف خود درآورد. ولی نتوانست برای مدت دارازی آن را در اختیار داشته باشد.

  گیلانیان در به قدرت رسیدن صفویان نقش مهمی ایفا کردند. در سال 900 هجری قمری، شیخ زادگان اردبیلی از اولاد شیخی صفی، سلطان حمید و فرزندش را پذیرفتند. مردم گیلان از مریدان خانقاه اردبیل بودند، به شایستگی از شیخ زادگان اردبیلی پذیرایی کردند. در زمان سلطنت شاه عباس اول، گیلان استقلال خود را از دست داد.

   

  نادرشاه افشار که علاقه ای وافر به افزایش قدرت نیروی دریایی ایران داشت، چندین کارگاه کشتی سازی در این استان، به ویژه در لنگرود تاسیس کرد. پیش از روی کار آمدن نادر، روس ها نخستین حملات خود را به ایران آغاز کرده بودند. در سال 1701 هجری قمری شماری از قزاق های دُن که قبلا رشت را غارت کرده بودند، به قصد غارت گیلان با چند کشتی به ساحل گیلان حمله کردند و در برخی از مناطق دست به چپاول زدند. در سال 1136 هجری قمری، قوای روسیه به دستور پیتر کبیر به گیلان حمله برد و رشت را تا سال 1145 هجری قمری در اشغال خود نگه داشت. در آن تاریخ عهدنامه ای میان ایران و روسیه بسته شد که براساس آن، نواحی جنوبی رودخانه کورا به ایران بازپس داده شد.

   

  هر هفته تعداد زیادی از گردشگران استان گیلان، خانه های روستایی گیلان را بصورت آنلاین از طریق زیتونت رزرو میکنند و تجربه ای جدید از گردشگری روستایی دارند.

  شما نیز می توانید از طریق لینک زیر ( بر روی تصویر کلیک کنید) خانه روستایی مورد نظر خودتان را رزرو نمایید

  خانه های روستایی گیلان را رزرو کنید

  نظر خود را وارد نمایید.