بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  فهرستی جامع از تاریخ شهرهای گیلان ( جغرافیای تاریخی گیلان) قسمت دوم

  در قسمت اول این نوشته با هم مرور کوتاهی داشتیم بر جغرافیای تاریخی استان گیلان، در این نوشته می خواهیم با هم مروری داشته باشیم بر جغرافیای تاریخی و سیاسی هر یک از شهرهای بزرگ استان گیلان، ضمن اینکه همچنان از شما خواننده گرامی زیتونت می خواهیم ما را در تکمیل کردن این نوشته یاری کنید.

  جغرافیای تاریخی شهر رشت: 

  به نوشته برخی از محققان، شهر رشت در پیش از اسلام و دست کم در دوره ساسانیان وجود داشته است. در زمانیکه حکومت ساسانی رو به فروپاشی می رفت، حکمرانی مستقل این دیار را گیلانشاه می نامیدند. پس از غلبه اعراب بر ایران، اولین بار نامی از رشت به میان آمد، سال 61 هجری قمری بود. اما از این تاریخ تا زمان صفویه در کتاب های تاریخی نامی از رشت دیده نمی شود. بعدها در شرح وقایع دوره شاه اسماعیل صفوی از این شهر یاد شده است.

  در زمان صفویه و به ویژه در زمان شاه اسماعیل صفوی، سرزمین گیلان به دو بخش بیه پس به مرکزیت رشت و بیه پیش به مرکزیت لاهیجان تقسیم می شد.

  حکومت بیه پیش از 943 هجری قمری به خان احمد گیلانی رسید و شاه طهماسب اول صفوی، حکومت بیه پس را نیز به او سپرد. بعدها در سال 1045 هجری قمری شهر رشت به دست استنکو رازین دریانورد شورشی و مشهور روسی غارت شد. در سال 1722 میلادی نیز سپاهیان پتر کبیر، رشت را تسخیر کردند.

  اشغال گران روسی تا سال 1734 میلادی رشت و گیلان را در تصرف خود داشتند. سپس روس های بلشویک در جریان تعقیب سفیدها (هواداران تزار) رشت را به تصرف خود درآورند.

  این شهر در قدیم تنها راه بازرگانی ایران از طریق بندرانزلی به اروپا بود. رشت در طول تاریخ خود وقایع اسف انگیزی را از سر گذرانده است. طاعون در سال 1246 هجری قمری در حدود شش هزار نفر را از پای درآورد.

   

  جغرافیای تاریخی بندرانزلی:

  قدیمی ترین زمانی که در متن تاریخی از انزلی یاد شده، سال 863 هجری قمری است که در آن زمان ی ک دهکده کوچک بوده است. از اوایل دوره صفویه این ناحیه مورد توجه روس ها، انگلیسی ها و دولت مرکزی ایران که پایتختش در آن زمان قزوین بود، قرار گرفت. انگلیسی ها در تجارت ابریشم گیلان با دایر کردن شرکت های تجارتی در مسکو، راه رشت-انزلی-بادکوبه به اروپا را رونق بخشیدند و انزلی به عنوان دروازه اروپا معروف شد.

  از این زمان به بعد انزلی به تدریج به صورت توقف گاهی برای کشتی های تجاری و پلی میان رشت و اروپا قرار گرفت و به روز به روز بر رونق آن افزوده شد.

  با روی کار آمدن پهلوی اول و توجه وی به بندرانزلی، این بندر بازسازی و اسکله های جدیدی در انزلی و غازیان ساخته شد و به اداره بندر و کشتی رانی تجهیز گردید. در حال حاضر بندرانزلی یکی از زیباترین شهرهای گیلان و مجهزترین بندر کرانه های دریای کاسپین است که سالانه هزاران تن کالا توسط کشتی، از آن خارج یا به آن داخل می شود.

  میدان شهرداری رشت

   

  جغرافیای تاریخی شهر لاهیجان:

  بنای شهر لاهیجان به (لاهیج بن سام بن نوح) نسبت داده می شود. این شهر در گذشته دارالاماره یا دارالامان و سپس لاهیجان المبارک خوانده می شد. لاهیجان در سال 705 هجری قمری به دست اولیجاتو فتح شد و امیر تیمور به آن لشگر کشید. پس از تیمور، سید امیربیک و اعقاب وی، از سادات کیایی بر شهر لاهیجان حکومت کردند. 

  شاه عباس اول نیز پس از شکست خان احمد وارد شهر لاهیجان شد. پس از سقوط حکمرانان کیایی، حاکمان صفوی در این شهر حکومت کردند. از حوادث ناگوار و مهم در شهر لاهیجان طاعون سال 703 هجری قمری، آتش سوزی سال 850 هجری قمری و اشغال آن توسط روس ها در سال 1725 میلادی است. در سال 1230 هجری قمری لاهیجان دچار زلزله شد. لاهیجان یکی از مراکز اصلی جنبش جنگلی ها بود و در حال حاضر لاهیجان یکی از شهرهای زیبای استان گیلان با امکانات فراوان گردشگری است.

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های لاهیجان را آنلاین رزرو کنید}

   

  جغرافیای تاریخی شهر لنگرود:

  نام لنگرود برای نخستین بار در سال 512 هجری قمری در متن های تاریخی ذکر شده است. این سال مصادف با مرگ سلطان محمد پسر شاه آلب ارسلان است که منجر به آزادی فرامرز بن مرادشاه از زندان اصفهان شد. وی به همراه علاءالدوله علی، شاه مازندران از اصفهان به طبرستان و از آنجا به لنگرود رفت. در روزگار سلجوقیان، سادات کیا بر لنگرود حاکم بودند.

  در دوره صفویان و خصوصا در دوره سلطنت شاه عباس اول، شهر لنگرود مرکز حوادث مهمی بوده است. فرار احمدخان حاکم لاهیجان از لنگرود و دستگیری اعضای خانواده وی توسط کیافریدون حاکم گیلان و تحویل آن به شاه عباس، از جمله رویدادهای مهم این دوره شهر است.

  نادر برای سرکوب تاتارهای شرق مازندران و توسعه تجارت و دست یابی به دریا لنگرود را برای ایجاد پایگاه دریایی و کارخانه کشتی سازی انتخاب کرد و در توسعه آن کوشید. این شهر امروزه یکی از مناطق مهم استان گیلان است و در میان شهرهای شرق گیلان از موقعیت تفرجگاهی جالب توجهی برخوردار است.

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های لنگرود را آنلاین رزرو کنید}

   

  جغرافیای تاریخی شهر رودبار:

  با آن که پیشینه تاریخی و تمدن رودبار و نواحی پیرامون آن، به دو هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد، در متن های تاریخی کمتر به نام این شهر اشاره شده است. پس از اسلام طایفه هایی از شام وحلب به رودبار مهاجرت کردند و در آن ساکن شدند. بعدها در زمان نادرشاه افشار، گروهی از کردهای قوچان و نواحی شمال خراسان نیز ناگزیر از سکونت در این شهر شدند.

  رودبار منطقه ای کوهستانی است و مرتفع ترین شهرستان استان گیلان به شمار می آید. رودبار را می توان دروازه ورودی گیلان از مرکز کشور دانست. کوه های بسیار زیبای این ناحیه، به صورت رشته های موازی با دره های جالب توجه، فضاهای طبیعی دلنشینی را بوجود آورده اند. زمین لرزه 31 خرداد سال 1369 این شهر را ویران کرد و امروزه علیرغم بازسازی های فراوان، هنوز رونق پیشین را بازنیافته است.

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های رودبار را آنلاین رزرو کنید}

   

   جغرافیای تاریخی شهر تالش:

  تالش و تالیش را به عربی طبلستان می گویند. هشتپر مرکز این شهرستان وسیع است که در گذشته شفارود و پس از آن، کرگان رود نام داشت. تا زمان افشاریه بخش جنوبی شهرستان تالش تابع حکومت گسکر بود و بخش های میانی آن اسپهبد تا آستارا تحت فرمان حکومت ناو و طول قرار داشت و بخش شمالی آن را گشتاسفی یا گشتاسبی می خواندند و مرکز حکومتی آن لنکران بود. پس از انعقاد عهدنامه های گلستان و ترکمان چای، تالش گشتاسبی از ایران جدا شد. تالش اسپهبد و تالش گسکر که عمدتا تحت سلطه خوانین نمین اردبیل بود، به دو قسمت شد. قسمت شمالی آن در محدوده شهرستان آستارا، تا سال 1342 شمسی، تابع اردبیل باقی ماند و قسمت جنوبی آن به پنج بلوک یا خان نشین به نام های کرگان رود، اسالم، تالش دولاب (رضوانشهر)، شاندرمن و ماسال تقسیم و خمسه طوالش نامیده شد.

  تالش در یک منطقه زیبای جنگلی قرار دارد و مرکز آن هشتپر است.

  جاذبه های گردشگری تالش

   

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های تالش را آنلاین رزرو کنید}

   

   

  جغرافیای تاریخی شهر آستانه اشرفیه:

  آستانه اشرفیه یکی از شهرهای مهم مذهبی و زیارتی گیلان است. وجود آرامگاه سید جلال الدین اشرف در این شهر اهمیت آن را دو چندان کرده است. این شهر در گذشته کوچان نامیده می شد. در حال حاضر آستانه اشرفیه از قطب های کشاورزی استان گیلان است.

   

  جغرافیای تاریخی شهر رودسر:

  شهرستان رودسر در زمان های قدیم به بخشی از رانکوه در شرقی ترین ناحیه گیلان تعلق داشت. این منطقه از شمال به دریای مازندران، از جنوب به رودبار (عمارلو) و از غرب به دیلمان و لاهیجان محدود می شود. قدیمی ترین نام رودسر که از متن های تاریخی به دست آمده کوتُم است که شهر کوچکی در رانکوه بوده است.

  پس از آن شهرستان رودسر هوسم نام گرفت و آن چنان که در متون تاریخی آمده است، در سال 375 هجری قمری بازاری نیکو مسجد جامعی بزرگ داشتند. بعدها این شهر به دلایل نامعلومی روبه خرابی نهاد و در اواخر قرن نهم هجری قمری به رودسر ( شهری که میان دو رود واقع است) تغییر نام داد. رودسر امروزی یکی از زیباترین شهرهای گیلان است.

   

   جغرافیای تاریخی شهر صومعه سرا:

  در متن های تاریخی و جغرافیایی از منطقه ای به نام صومعه سرا سخنی به میان نیامده است. تنها در دو رباعی منسوب به سید شرفشاه عارف قرن هفتم هجری قمری، از صومعه سرا نام برده شده است.

  منطقه صومعه سرا مشتمل بر دو مرکز عمده امیرنشین تولم و گسکر بود که در متن های تاریخی، بارها به این دو نام اشاره شده است. در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری، نیز کسما که مرکز مبارزات جنگلیان بود، اعتبار خاصی داشت.

  برخی از متن ها، نام صومعه سرا را برگرفته از نام عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری شیخ عبدالله صومعی می دانند که مریدان بسیار داشت و صومعه های متعددی به برکت وجود او در گوشه و کنار این شهر برپا شده بود.

  طبق گفته حمدلله مستوفی، گسکر از اقلیم چهارم بوده و در عهد امارت امیر دیباج ( 700 ه ق) تحت فرمان شرف الدوله، خواهرزاده امیر دیباج بوده است.

  در حدود سال 974 ه ق شاه طهماسب به والی لاهیجان دستور داد که گسکر را به فرمانروای قانونی آن واگذار کند. احمدخان از این دستور سرباز زد و در نتیجه هجوم سپاه شاه طهماسب، حاکم گسکر به نام سپهسالار سعید کشته شد و حکومت گسکر به امیر ساسان بزرگ سپرده شد. به روایت جهانگردانی که از گسکرات دیدن کرده اند، این شهر در سال 1159 هجری ویرانه بوده است.

  در زمان آقا محمدخان قاجار، این ناحیه خارج از مناطق حکمرانی شاه قاجار بود، ولی در زمان فتحعلی شاه تحت حکومت شاه شناخته شد. به شرط آن که حاکم آن را مردم منطقه انتخاب کنند. در این دوره از وسعت گسکر کاسته شد و این ناحیه به وسعت کنونی خود رسید.

  شهرستان صومعه سرا در حال حاضر یکی از مناطق رشد یافته اقتصادی و مهاجرپذیر استان گیلان است و از جاذبه های طبیعی جالب توجهی برخوردار می باشد.

   

  جغرافیای تاریخی شهر فومن:

  براساس متون تاریخی، فومن در دوران اسلامی به عنوان مرکز بخش بیه پس (بخش غربی گیلان) شناخته می شد که در دوران صفویه این مرکزیت به شهر رشت انتقال یافت. فرمانروایان این منطقه را عمدتا از خانواده آل اسحاق می دانند که نسب خود را به خاندان های باستانی ایران از جمله به اشکانیان می رسانیدند. در زمان امیر دیباج فومن به تصرف مغولان درآمد.

  سادات آل کیا در سال 766 هجری قمری از مازندران به گیلان آمدند. در این زمان حکمران فومن امیردیباج فومنی بود که به کمک امیرهای محلی دیگر با نیروهای آل کیا به نبرد پراخت. نبرد میان آل کیا، آل اسحاق و متحدانش سال ها ادامه یافت و سید علی که مدعی امامت بود، در سال 791 هجری قمری در یک پیکار خونین در نزدیکی رشت به قتل رسید. 

  از معروف ترین چهره های خاندان اسحاقیه فومن در دوران صفویه، امیرحسام الدین فرزند امیر دیباج است که بین سال های 907 تا 921 هجری قمری در زمان شاه اسماعیل، بر این منطقه حکمرانی می کرد.

  شاه اسماعیل صفوی برای فرمانروایی بر سراسر گیلان، در صدد مقابله با امیرحسام الدین برآمد. پس از قدرت یافتن صفویه و تصمیم شاه عباس به برچیدن حکومت های محلی، خان احمد (آخرین فرمانروای لاهیجان از دودمان آل کیا) و محمد امین خان (آخرین فرمانروای فومن از دودمان آل اسحاق) نیز از سپاه قزلباش شکست خوردند و سرتاسر گیلان زیر فرمان حکومت صفویه درآمد. قیام جنگلی ها از تولم آغاز گردید و فومن، پناهگاه مهم میهن پرستان و آزادی خواهان شد.

  در حال حاضر شهرستان فومن از مناطق زیبا و آباد استان گیلان و یکی از شهرهای مهم گردشگری استان گیلان است.

   

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های فومن را آنلاین رزرو کنید}

   

   

   جغرافیای تاریخی شهر شفت:

  شفت پیشینه تاریخی و تمدنی کهنی دارد و از نواحی بسیار قدیمی گیلان به شمار می آید که در متن های مختلف تاریخی، بارها از آن نام برده شده است. مرکز شفت در گذشته گوراب شفت خوانده می شد که در نزدیکی نصیرمحله امروزی قرار داشت و آثاری از آن به جای مانده است.

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های شفت را آنلاین رزرو کنید}

   

  جغرافیای تاریخی شهر آستارا:

   

  آستارا واژه ای تالشی است که تالشی ها آن را هسته یا آهسته رو تلفظ می کنند. از زمان صفویه تا قاجاریه، نام آستارا تنها به منطقه ای میان انزلی و رود ارس که بخشی از آن در حال حاضر جزو جمهوری آذربایجان است، اطلاق می شد.

  در محل کنونی آستارا، دهی به نام دهنه کنار وجود داشته که از زمان قاجاریه به بعد، سبب صدور کالا و رفت و آمد تجار توسعه یافت و سبب گردید تا تمدن جدید اروپا، زودتر به این شهرستان راه پیدا کند. به طوری که همزمان با تاسیس دارالفنون در تهران، در آستارا نیز مدرسه ای به نام مدرسه صادقیه افتتاح گردید و در سال 1300 شمسی نیز یک مدرسه دخترانه و همچنین یک کتابخانه و قرائت خانه در آن دایر شد. در دوره معاصر نیز، پس از گسترش روابط دولت های ایران و اتحاد جماهیر شوروی و سپس جمهوری های تازه استقلال یافته همانند جمهوری آذربایجان و گرجستان، آستارا اهمیت بیشتری یافت.

   

  جغرافیای تاریخی شهر املش:

  شهرستان املش که در دامنه های شمالی کوه های البرز قرار دارد، تا چندی پیش از بخش های تابعه شهرستان رودسر بود و امروزه به شهرستان مستقلی تبدیل شده است. این شهرستان از شمال و شمال غرب به شهرستان های لنگرود و رودسر، از جنوب به ارتفاعات البرز، از غرب به سیاهکل محدود است و رودخانه شلمان رود از کنار آن می گذرد.

   

  جغرافیای تاریخی شهر رضوان شهر:

  این شهرستان در سر راه بندرانزلی به هشتپر واقع شده و در گذشته از بخش های تابعه شهرستان تالش بود. شهرستان رضوان شهر که در قدیم به رضوان ده معروف بود، از شمال و شمال غرب به دریای خزر و پره سر، از غرب به کوه های تالش و از جنوب به شاندرمن و ماسال محدود می شود.

   

  جغرافیای تاریخی شهر سیاهکل:

  شهرستان سیاهکل، در جنوب غربی لاهیجان و در یک منطقه کوهپایه ای- جنگلی واقع شده است. سیاهکل که در گذشته از بخش های تابع شهرستان لاهیجان بود، اکنون شهرستانی متشکل از دو بخش مرکزی و دیلمان است. بخش دیلمان، ناحیه ای کوهستانی است و در جنوب سیاهکل قرار دارد. 

   

  جغرافیای تاریخی شهر ماسال:

  این شهرستان در جنوب رضوان شهر واقع است و در گذشته از بخش های تابع شهرستان تالش به شمار می رفت. شهرستان ماسال شامل دو بخش مرکزی و شاندرمن است و آب و هوای آن در نواحی کوهپایه ای، معتدل مایل به گرم و مرطوب است.

  شهرستان تالش و گردشگری تالش

   

  هر هفته تعداد زیادی از گردشگران استان گیلان، خانه های روستایی را برای اقامت انتخاب می کنند. شما نیز می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر خانه های روستایی گیلان را بصورت آنلاین رزرو کنید و اقامتی خاطره انگیز را تجربه کنید.

  رزرو آنلاین خانه و اقامتگاه های روستایی گیلان

  نظر خود را وارد نمایید.