بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  نقش صنایع دستی در توسعه فرهنگی

  بعد از نوشته هایی که به ترتیب در مورد صنایع دستی در زیتونت منتشر شد و شما می توانید از  اینجا آنها را مطالعه نمایید، اکنون با هم می خواهیم مروری کوتاه داشته باشیم بر نقش صنایع دستی در توسعه فرهنگی ای که می تواند در یک کشور داشته باشد.

  انسان پس از دست یافتن به شغل و درآمد مناسب و رفع نیازهای اولیه خود و برخورداری از شرایط اجتماعی مناسب به آرامش می رسد و تازه در این مرحله است که گامی فراتر نهاده و به فکر تولید فرهنگ و هنر و ایجاد تمدن می افتد.

  فرهنگ و توسعه ی فرهنگی مقوله ای است که اگر مورد غفلت واقع شود، زیان های جبران ناپذیری را بر پیکره جوامع وارد خواهد کرد.

  ♦ مفهوم توسعه فرهنگی را شرح می دهیم:

  وقتی در زمینه ی فرهنگ از توسعه صحبت می کنیم در واقع منظورمان ایجاد امکانات مادی و معنوی مناسب برای افراد جامعه به منظور شناخت بهتر جایگاه آنان و رشد و افزایش علم و دانش و معنویت انسان ها و آمادگی برای تحول و پیشرفت و پذیرش اصول کلی توسعه، نظیر قانون پذیری، نظم و انظباط، بهبود روابط اجتماعی و انسانی و همچنین افزایش توانایی های علمی و اخلاقی و معنوی برای همه ی افراد جامعه است.

  لازم است تا در مورد دو لغت توسعه و رشد توضیحی کوتاه از جانب زیتونت داشته باشیم. تفاوت این دو عبارت در کلی بودن است. وقتی صحبت از رشد در جامعه ای میشود، مثلا می شنویم که تولید محصولات کشاورزی در کشور دارای رشد بوده است، یا تولید زیتون و روغن زیتون و همچنین صادرات صنایع دستی به خارج از کشور دارای رشد بوده است. ما زمانی از عبارت توسعه استفاده می کنیم که عناصر بسیاری را در برگرفته باشد. مثلا توسعه اقتصادی شامل رشد اقصادی، افزایش قدرت خرید، کاهش فساد مالی، افزایش عرضه و تقاضا، افزایش صادرات و موارد دیگر را شامل می شود.

  می دانیم که توسعه ی فرهنگی زمانی اتفاق می افتد که با استفاده از ویژگی های بومی و ملی آن جامعه صورت پذیرد.

  ♦ صنایع دستی و حفظ هویت فرهنگی:

  هویت فرهنگی عامل حفظ و بقا جوامع در طول تاریخ بشری است.

  سه پایه اصلی هویت فرهنگی در کشور ما عبارتند از: 1) دین و مذهب و اعتقادات مذهبی 2) میراث سیاسی 3) میراث فرهنگی

  چون ماهیت سایت ما با بخش سوم یعنی میراث فرهنگی همخوانی دارد، صرفا به توضیح مختصری در این مورد بسنده می کنیم و مورد اول و دوم را واگذار می کنیم به دیگر سایت ها تا آن ها را توضیح دهند.

  از جمله جلوه های ویژه میراث فرهنگی هر کشور، صنایع دستی آن است.

  آگر بخواهیم در مورد میراث فرهنگی کشور عزیزمان ایران یک دسته بندی کلی را انجام دهیم به سه سرفصل می رسیم.

  1) ما آیین ها و آداب و رسوم منحصر به فرد داریم. جشن نوروز، سیزده بدر، چهارشنبه سوری، سده و مهرگان از گذشته تا حال به دست ما رسیده است.

  2) کتیبه ها و دست نوشته ها. ما آیین شعرخوانی داریم که از گذشتگان و شعرای بزرگ ایران زمین، خیام و مولوی و حافظ و سعدی به دست ما رسیده است.

  3) محصولات فرهنگی. ما ایرانیان هر کداممان در هر گوشه ی این خاک چیزی را به فرهنگ و تمدن چند هزار ساله ی خود اضافه کرده ایم. از مردم شمال و جنوب و شرق و غرب این شانس را داشته ایم که هر کس بسته به شرایط و زمان خود ابزارهایی را ارائه کرده است. ابزارهایی که نماد بومی و منطقه ای است و بعنوان صنایع دستی امروز بخشی از هویت فرهنگی ما است.

  همانطور که در نوشته ی قبلی با هم مروری داشتیم بر نقش پراهمیت صنایع دستی بر عدم خروج و مهاجرت روستاییان از روستاها، باید به نکته ی دیگری نیز اشاره کنیم. صنایع دستی به حفظ هویت روستاها کمک می کند و حفظ روستاها به تقویت هویت فرهنگی کشور.

  ◊ حفظ روستاها، به معنی حفظ زبان و گویشی که در جای جای ایران دیده و شنیده می شود.

  ◊ حفظ روستاها، به معنی حفظ آداب و رسوم و آیین ها و اعتقادات مردمانی است که سال ها در آن زندگی کرده اند.

  ◊ حفظ روستاها، بازتاب نگرش و اندیشه ی مردم آن منطقه در تولیدات صنایع دستی آنهاست. به همین دلیل است که کشور ما یکی از برترین کشورها از لحاظ تنوع محصولی در بخش صنایع دستی است که متاسفانه در دهه ی اخیر از این تنوع به شدت کاسته شده است.

  ♦صنایع دستی و مبادلات فرهنگی:

  صنایع-دستی-هدیه-در-مقابل-تکنولوژی

  تکنولوژی هدیه کشورهای پیشرفته به کشورهای در حال توسعه و جهان سومی است. صنایع دستی هدیه کشورهای در حال توسعه به کشورهای پیشرفته.

  هدیه ای که با آن فرهنگ غنی خود را معرفی می کنند و سعی می کنند تا در جامعه ی جهانی جایگاهی برای خود بدست بیاورند.

  ما با ارائه محصولاتمان در بازارهای جهانی سبب جذب جهانگردان به داخل کشور خواهیم شد.

   

  نظر خود را وارد نمایید.