بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو

  گردشگری تاریک یا تلخ یا سیاه چیست؟

  در زیتونت تاکنون مقالاتی را در مورد انواع توریسم و گردشگری منتشر کرده ایم، در لینک های زیر می توانید آن ها را مطالعه نمایید.

   

  انواع مختلف یا اشکال عمده گردشگری

  گردشگری طبیعت گرا چیست و انواع گردشگری طبیعت گرا را بشناسیم

   

  گردشگری تلخ یا گردشگری سیاه یا گردشگری تاریک:

  از انواع توریسم است که اگر چه با تغییراتی که در چند دهه اخیر در ساختار آن ایجاد شده اما نقش مهمی در جذب مخاطب در صنعت گردشگری ایفا می کند.

  توریسم تلخ یا توریسم سیاه به بازدیدها و سفرهای سازماندهی شده از مناطق مصیبت دیده و شهرهایی که در معرض بلایای طبیعی مانند، زلزله و سونامی و سیل قرار گرفته یا از آثار جنگ، حملات تروریستی، سلطه گلادیاتورها در دوران گذشته به جا مانده است، اطلاق می شود.

  این نوع گردشگری از دوران یونان باستان گرفته شده است. تجسم پدیده مرگ و بحران های طبیعی و انسانی به وسیله سفر به مناطقی که روزی دستخوش آسیب و بلا شده و هزاران نفر را به کام مرگ فرو برده است، از اهداف برگزاری چنین تورهایی است.

  از قرون وسطی که اعدام ها را در استادیوم برای مردم به نمایش می گذاشتند تا دوران فرامدرنیسم که به اعتقاد جهانگردان و افراد حاضر در صنعت گردشگری به یکی از قطب های پرطرفدار و رایج توریسم است. 

  جهانگردی مصیبت یا Disaster Tourism

  به تصویر کشیدن غم و اندوهی که اهالی یک منطقه در بازه ای از زمان در اثر بلایای طبیعی مانند، زلزله، سونامی، سیل یا توفان آن را تجربه کرده اند، هدف از برپایی این نوع توریسم است. 

  بازدید از منطقه سونامی زده اندونزی در سال 2004 یا سفر به نیواورلئان یا بازدید از یکی از فاجعه ترین بلایای طبیعی به نام توفان کاترینا و مشاهده خانه های رها شده، از نمونه هایی است که در توریسم مصیبت مورد توجه جهانگردان قرار دارد.

  در این نوع از جهانگردی، توریست ها علاوه بر این با زندگی مردمان مناطق مصیبت زده آشنا می شوند، مهارت کنار آمدن با شرایط سخت و مقابله با بحران را نیز می آموزند.

  جهانگردی یا گردشگری فقر Poverty Tourism

  بیشتر افراد علاقه دارند تا از سرزمین های باستان یا کشورهای ثروتمند بازدید کنند. در این بین گروهی از گردشگران نیز هستند که سفر به مناطق محروم و آشنایی با شیوه زندگی مردمی که در فقر و بدبختی دست و پا می زنند را ترجیح می دهند.

  به اعتقاد بسیاری از کارشناسان صنعت توریسم، این نوع گردشگری نه تنها ابتکاری نوین است، بلکه به جامعه میزبان در کشورهای کمترتوسعه یافته و فقیر و مردمانش کمک می کند.

  نمونه های موفقی از گردشگری فقر را می توان در آفریقا و هندوستان مشاهده کرد.

  جهانگردی یا توریسم خودکشی Suicide Tourism

  این نوع از جهانگردی 2 جنبه دارد، در نخستین نوع این جهانگردی توریست ها به کشورها و مناطقی که آمار خودکشی افراد بیشترین رکورد را در برداشته مسافرت کرده و ریشه ها و جنبه های آسیب شناختی را در این مناطق بررسی می کنند.

  نمونه ای از این نوع جهانگردی در کشورهایی که اجازه قتل ترحم آمیز یا اوتانازی را به افراد می دهند. در این کشورها افراد سالمند یا افرادی که بیماری های لاعلاجی دارند، اجازه پایان بخشیدن به زندگی خود را کسب می کنند و پیگیری این افراد برای برخی از گردشگران جذاب است. البته زیتونت این مورد را واقعا درک نمی کند که اجازه اوتانازی و جذاب بودن برای گردشگر، چرا؟

  جهانگردی یا توریسم پایان جهان Doomsday Tourism

  در این نوع توریسم که بیشتر مخاطبان آن را محققان و علاقه مندان به محیط زیست تشکیل می دهند، گردشگران به مناطقی سفر می کنند که بیشتر تحت تاثیر عوامل محیطی خطر آفرین قرار می گیرد و راهنمای تور برای جهانگردان و گردشگران توضیحاتی درباره تاثیر پدیده هایی مانند گرم شدن کره زمین یا چگونگی برخورد شهاب سنگ ها با کره زمین و پایان آن را ارائه می دهند.

   

  هر هفته تعداد زیادی از گردشگران استان گیلان، گردشگری روستایی را انتخاب می کنند و خانه های روستایی گیلان را آنلاین از طریق زیتونت رزرو و اجاره می کنند. شما می توانید از طریق کلیک بر روی تصویر زیر، خانه روستایی خودتان را آنلاین رزرو کنید.

  خانه روستایی گیلان را آنلاین رزرو و اجاره نمایید

  نظر خود را وارد نمایید.