بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو
  خبرخوان

  وبلاگ

  0 تهدیدهای بالقوه گردشگری در استانهای شمال کشور (بوم گردی گیلان، بوم گردی مازندران و گلستان)

  در کنار فرصت هایی که گردشگری می تواند برای جوامع محلی و محیط زیست آن داشته باشد، تهدیداتی نیز دارد. هیچ چیز مطلقی در دنیا وجود ندارد، ما در نوشته قبلی به فرصت های گردشگری در استان های شمالی کشور پرداختیم، در این نوشته قصد داریم با هم مروری داشته باشیم بر تهدیدات گردشگری و بوم گردی که خواهش می کنیم، مثل همیشه تا پایان با زیتونت همراه باشید.

   

  ♦ تخریب محیط زیست بعنوان یکی از تهدیدات بوم گردی در استان های گیلان، مازندران و گلستان:

  تخریب محیط زیست، مشکل اغلب مناطق حفاظت شده ای است که در ارتباط با گردشگری فعالیت می کنند. ممکن است گردشگران در این مناطق، موجب تخریب منابع شوند. این تخریب به شیوه های مختلف و در اندازه های متفاوت رخ میدهد.

   

  بیشتر خسارت های ناشی از فعالیت های گردشگری به منابع طبیعی وارد می شود. لگدمال کردن و تخریب پوشش گیاهی در نتیجه رفت و آمد و دور ریختن زباله در سطح محیط از جمله این خسارت هاست. گردشگران به روش های گوناگونی مناطق حفاظت شده را تهدید می کنند.

  گذشته از خسارت های وارده از سوی گردشگران، فعالیت گردشگری تاثیرات پیچیده ای در سطح زمین برجای می گذارد. تغییرات ظریف و نامحسوس در رفتار و خورد و خوراک حیوانات و مهاجرت آنها از این جمله است. شناسایی بسیاری از این دگرگونی ها دشوار است، اما همه این موارد از شاخص های تعیین کننده سلامت و تعادل منابع طبیعی است.

   

  ◊ مطالعه موردی از توسعه بوم گردی در گویان:

  موفقیت بوم گردی در حفظ محیط زیست

   

  گویان یا Guyana از جمله کشورهایی است که نشان داده است چگونه گردشگری حفظ منابع طبیعی را استمرار می بخشد. این کشور دارای جنگل های بارانی با قدمت بسیار، کوهستان های مضرس، دشت های وسیع ساوان، رودخانه های خروشان، پرندگان حاره ای فراوان، سمورهای رودخانه های بزرگ، سوسمار سیاه یا Black Caiman و عقاب کمیاب افسانه ای یا Harpy است.

  سوسمار سیاه گویان

  عقاب افسانه ای گویان

  گویان کشوری نسبتا باستانی است که برای حفظ منابع طبیعی بکر خود، در حال ایجاد نظام مناطق حفاظت شده و تدوین یک طرح ملی برای توسعه بوم گردی است. به عنوان بخشی از فرآیند برنامه ریزی توسعه بوم گردی، تنها پارک ملی کشور گویان به نام کیتور انتخاب شده است، تا این مطلب اثبات شود چگونه گردشگری در حال توسعه قادر است برای حفظ منابع طبیعی اقدامات مهمی را انجام دهد. 

   

  دولت گویان می کوشد تا به کمک گردشگران خارجی، تهیه طرح و تعیین سیاست های حمایتی مناطق حفاظت شده جدید را راهبری نماید. 

   ♦تهدیدات بالقوه گردشگری در استان های شمالی کشور( بوم گردی گیلان، بوم گردی گلستان و بوم گردی مازندران):

  انحرافات فرهنگی، تخریب محیطی، کاهش تجربه، انحرافات اقتصادی، ناپایداری صنعتی، کنترل فزاینده بیگانگان

  در برنامه ریزی های بوم گردی بایستی حجم تقاضای مورد انتظار و تعداد بازدیدهای گردشگران و تاثیر بالقوه آنها بر مناطق حفاظت شده تحلیل شود. افزون بر این برخی از گردشگران سبب بروز تاثیرات منفی در محیط زیست پیرامون می شوند. یکی از این تاثیرات بر منابع آب آشامیدنی قابل مشاهده است. میزان مصرف آب و پساب با رشد گردشگری ارتباط مستقیم دارد. 

   

  ♦ ناپایداری اقتصادی:  بوم گردی گیلان، مازندران و گلستان

  بوم گردی همانند سایر اشکال گردشگری گاهی روندی ناپایدار دارد. عوامل زیادی بر تقاضای گردشگری تاثیر دارد. برخی از این عوامل کاملا خارج از کنترل مکان های مقصد گردشگری است و بر میزان بازدیدها تاثیر دارد. برای مثال در اثر کشمکش های سیاسی و وجود شایعاتی در مورد وجود ناامنی در درون ایران یا درون یک منطقه، گردشگران خارجی و داخلی سال ها از ورود به این مناطق اجتناب می کنند. 

   

  گاهی بلایای طبیعی مانند طوفان و زلزله به سادگی زیرساخت های گردشگری را در محدوده های دریایی و ساحلی ویران می کند. کاهش و افزایش بی ثباتی نرخ ارز نیز باعث می شود تا گردشگران به برخی از کشورها بیشتر سفر کنند و از برخی کشورها دوری گزینند. شاید الان که ما در حال نوشتن این مقاله هستیم و شما تاریخ این نوشته را می توانید از بالای آن مشاهده کنید. قیمت هر دلار حدود 6500 تومان است. بهترین فرصت برای جذب گردشگران خارجی به استان های شمالی و کویری و تاریخی کشور است.

  عوامل یاد شده در تصمیم گیری مردم و میزان سفر آنها نقش بسزایی دارد، اینکه مدیران مناطق حفاظت شده و جامعه فضایی را ایجاد کنند و بسازند و ارتقا بدهند، چندان اهمیت ندارد، چرا که میزان تقاضای گردشگری از طریق شرایط خارجی تعیین می شود. جای تاسف است که یک اعلام خطر و یا هشداری کوچک بر تعداد گردشگران تاثیر می گذارد و این موضوع خود باعث تاثیرات شدید بر شرایط مالی و کسب وکارهای بخش کوچک فعال در مناطق گردشگری است. 

   

  ◊ بعنوان مثالی از تاثیرات خارجی بر گردشگری ایران:

  در این‌ خصوص رسانه بریتانیایی «گاردین» با اشاره به تصمیم ترامپ، به بررسی آثار خروج آمریکا از برجام بر صنعت گردشگری ایران پرداخته است. گاردین که توریسم ایران را صنعتی نوشکفته در پی برجام می‌داند، معتقد است اکنون این حوزه در ایران با چالش‌هایی جدی روبه‌رو خواهد شد. براساس گزارش این رسانه بین‌المللی، مهار موج رسانه‌ای منفی علیه ایران که منجر به تردید سفر گردشگران خواهد شد و همچنین ایجاد محدودیت‌ها در سرمایه‌گذاری و روابط مالی، از عمده‌ترین آنها است.

   

  به باور کارشناسان، این تصمیم فی‌نفسه بر توریسم ایران بی‌تاثیر نخواهد بود و این صنعت را در دو سطح توسعه زیرساخت‌ها و جذب گردشگر خارجی به کشور با چالش‌هایی روبه‌رو خواهد ساخت. برای نمونه با بازگشت تحریم‌ها، قراردادهای منعقد شده برای خرید هواپیما با ابهاماتی روبه‌رو خواهد شد و در صورتی که ناوگان کمابیش مسن حمل‌ونقل هوایی کشور به‌موجب این قراردادها به‌روز نشود، قطعا توسعه گردشگری در کشور دچار دردسر خواهد شد. از طرف دیگر، بازگشت تحریم‌ها با بازگشت نام ایران به صدر اخبار همراه خواهد بود که به‌واسطه پروپاگاندای رسانه‌ای می‌تواند با رواج دوباره ایران‌هراسی همراه باشد؛ تجربه‌ای که صنعت گردشگری کشور حدود ۱۰ سال پیش و با تصویب اولین تحریم‌ها از جانب شورای امنیت سازمان ملل پشت‌سر گذاشت که تراز گردشگری کشور را شدیدا تحت‌الشعاع قرار داد. با این حال صاحب‌نظران و کارشناسان چندان ناامید نیستند و این احتمال را در نظر می‌گیرند که تصمیم یک‌جانبه آمریکا، موج منفی سابق را ایجاد نخواهد کرد و گردشگری کشور می‌تواند از این پیچ سخت عبور کند.

  متن کامل این مقاله را از اینجا و درسایت خبری دنیای اقتصاد بخوانید

  تأثیر خروج آمریکا از برجام بر صنعت گردشگری ایران

  مالکان و مدیران شرکت های کوچک مثل زیتونت که در نواحی دور و روستایی قرار گرفته اند، قدرت انتخاب زیادی نخواهند داشت و کسب و کارشان با تهدید مواجه می گردد.

   

  ♦ازدحام و شلوغی از تهدیدات بوم گردی و گردشگری در استان های گیلان و مازندران و گلستان:

  حس ازدحام و شلوغی هم درون جامعه و هم در دل طبیعت یک مساله است. گردشگران ممکن است برای استفاده از فضا با ساکنین منطقه به رقابت برخیزند. در برخی از جوامع بزرگ تر ممکن است صف های خواربار فروشی و نانوایی و بنزین طولانی تر شود و مردم بومی ناچار شوند برای هر خدماتی انتظار بکشند. از طرفی شلوغی و ازدحام برای گردشگران نیز ایجاد زحمت می کند، به ویژه برای کسانیکه بدنبال محیطی طبیعی و کاملا آرام و بی سرو صدا هستند. گردشگران داخلی و خارجی پس از سفری طولانی از داشتن یک محیط آرام محروم خواهند بود. 

   

  ◊ مطالعه موردی از تاثیرات خارجی بر گردشگری و بوم گردی ( گوریل کوهستان در رواندا):

  گوریل کوهستان در رواندا

  در سال های 1960 تا 1970 تعداد گوریل های کوهستان بدلیل قاچاق بیش از حد این حیوان و دور شدن از محل طبیعی زندگیشان بسیار کاهش یافت و تعداد گوریل ها به کمتر از 400 عدد رسید. طرح گوریل کوهستان برای حفظ این موجود ارزشمند کلید خورد و در سراسر پارک ملی رواندا در سال 1979 اجرا شد. بتدریج گردشگری منافع اقتصادی قابل توجهی را برای این منطقه بوجود آورد. بسیاری از گردشگران خارجی برای دیدن گوریل های کوهی راهی پارک ملی رواندا می شدند. گشت بران و راهنمایان تور برای بازدید از گوریل ها حدود 100 دلار دریافت می کردند. تا اینکه جنگ داخلی در سال 1990 در رواندا شدت گرفت. قتل و غارت انسان ها موجب شد بتدریج گردشگری متوقف شود اما نکته جالب این بود که هر دو طرف دعوا با دیدن منفعت اقتصادی گوریل ها سعی در حفظ آن داشتند. شاید منفعت اقتصادی بتواند مهمترین انگیزه برای حفظ یوزپلنگ ایرانی باشد.

   

  ♦ در نتیجه: 

  توسعه بوم گردی در استان های شمالی کشور و البته هر جای ایران عزیزمان نیاز به حفظ منابع طبیعی و فرهنگی دارد. باید دولت ها برای حفظ منابع طبیعی و اداره آن با سازمان های مردم نهاد مشارکت کنند. وقتی مردم محلی به منظور توسعه بوم گردی از قلمرو خود حفاظت و نگهداری می کنند، معمولا سازمان های مردم نهاد، شرکت های خصوصی و اشخاص حقیقی اقدام به ارایه خدمات به بخش خصوصی می کنند که ترکیبی از حفظ منابع طبیعی و کسب وکار بوم گردی محسوب می شود.

  توسعه بوم گردی با حفط منابع طبیعی، با ایجاد اشتغال و با رونق دادن به فعالیت های محلی، مبادلات فرهنگی، آموزش های زیست محیطی، تاکید بر حفظ مناطق حفاظت شده و با ارزش نهادن به گردشکران، تهدیدات ایجاد شده به وسیله گردشگری را کاهش می دهد و برای مردمی که در درون و پیرامون مناطق حفاظت شده زندگی می کنند، درآمد ایجاد می کند. بهر حال برای استفاده از این توان قوی و فعالیت های بوم گردی به مدیریت و برنامه ریزی دقیقی نیاز است. 

   

  ♦ اگر این مطلب را مناسب دیدید، لطفا آن را با ذکر منبع در اختیار دیگران قرار دهید. 

  هر هفته تعداد زیادی از گردشگران استان های شمالی کشور (گیلان، مازندران، گلستان) گردشگری روستایی را انتخاب می کنند و در خانه های روستایی زیتونت اقامتی متفاوت را تجربه می کنند. شما نیز می توانید از طریق اینجا خانه های روستایی خودتان را آنلاین رزرو کنید.

   

  0 روستای انبوه کجاست، روستای انبوه شهرستان رودبار ماسوله ای دیگر در استان گیلان

  هنگامی که در شهرستان رودبار سرزمین زیتون و دروازه گیلان برسید کافیست بپرسید "روستای انبوه" کجاست، آنوقت شما را به یک منطقه کوهستانی زیبا چون ماسوله اما با قدمتی بیشتر راهنمایی خواهند کرد.

   

  معرفی روستای زیبای انبوه در شهرستان رودبار:

   

  روستای تاریخی، توریستی و کوهستانی" انبوه " در شمال ایران و در ‌۱۸۰ کیلومتری جنوب مرکز استان گیلان و ‌۱۱۶ کیلومتری نیمه‌شرقی شهرستان رودبار واقع شده است .این روستا در دامنه کوه‌های البرز شمالی در دل کوه و در امتداد گردنه "نواخان" با معماری پلکانی همانند ماسوله احداث شده به نحویکه حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگر است و به همین دلیل به ماسوله دوم گیلان معروف شده است.
  آری سفر را باید به قصد دیدار روستای"انبوه " از لوشان آغاز کرد و پس از طی ‌ ۳۰کیلومتر راه به مرکز بخش فاراب عمارلو، شهر جیرنده خواهید رسید و پس از عبور از این شهر، و گذر از دو راهی داماش پس از طی حدود ‌۱۵ کیلومتر راه در ارتفاعی بالاتر " گردنه نواخان" با مراتع سرسبز و درختان بهاری روبرو می‌شوید که خستگی راه را با طراوات و پاکی هوا و کوههایی زیبا از تن بدر می‌کند.
  منطقه سرسبز "نواخان" در تابستان آب و هوایی معتدل دارد با کوه‌های سر به فلک کشیده و دشتهای سرسبز و چمن فرش شده با گل‌های زیبا و خانه‌های روستایی با بام‌های گلی و باغ‌های انار و رودخانه پر آبی که از وسط روستا می گذرد هر بیننده‌ای را به تحسین وامیدارد.
  وقتی به چند کیلومتری روستای انبوه می‌رسی ناگهان زیبایی ماسوله با آن معماری تحسین بر انگیزش را در جای دیگری از گیلان زیبا می‌بینی.
  اینجا روستای انبوه با بافت قدیمی و تاریخی است که در ‌۶۶ کیلومتری شهر لوشان از توابع رودبار واقع شده است.

  بافت روستای انبوه در شهرستان رودبار:

   

  روستای انبوه از دو محله"بالا و پائین محله" تشکیل شده است و این دو محله را جاده روستای نوده فاراب از همدیگر جدا می کند.
  در این روستای با بافت ارزشمند حدود ‌ ۲۲۰خانوار مشتمل بر یک هزارو ‌۲۰۰ نفر جمعیت زندگی می‌کنند و کاراصلی آنان باغداری و دامداری است.
  گرچه در سالهای گذشته به این روستا بی‌مهری شده اما علیرغم بسیاری از مشکلات نظیر بهداشت، راه و امکانات زیرساختی اکنون از امکاناتی اولیه‌نظیر تلفن، لوله‌کشی آب، حمام عمومی، برق، خانه بهداشت، دو مدرسه ابتدایی، یک مدرسه راهنمایی و یک دبیرستان شبانه‌روزی برخوردار است.
  علاوه بر این روستای انبوه دارای دو مسجد"بالا و پایین محله" و ‌ ۱۸ شهید، دو آزاده و حدود ‌ ۲۰جانباز است که در زمان جنگ تحمیلی تقدیم این انقلاب کرده است.
  بر اساس شواهد موجود قدمت سکونت انسان در روستای "انبوه" به ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.
  همچنین محصولاتی مانند فندق، گردو، انار، زیتون، زغال‌اخته، آلبالو، زردآلو، گیلاس، سیب و گلابی از مهم‌ترین تولیدات مردم این روستا است که در بازارهای مختلف به فروش می‌رسد.

  آب و هوای روستای انبوه در شهرستان رودبار:

   

  آب و هوای این منطقه کوهستانی معتدل با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است.

  جاذبه های گردشگری روستای انبوه شهرستان رودبار: 

   

  "پل خشتی طاقی " این روستا در زمان حکومت عباسیان ساخته شده است.
  "مسجدجامع" روستای انبوه بر اساس سنگ قبرهای مشکوفه یک هزار و ‌ ۲۰۰سال قدمت دارد.
  این روستا همچنین دارای یک قلعه باستانی بنام "چسیمارود" و " قبرستان باستانی گروچل " است.
  قدیمی‌ترین سنگ قبر به دست آمده استان گیلان که متعلق به دوره اسلامی سال ‌ ۴۵۱هجری قمری است مربوط به این روستا است.
  این روستا زادگاه بزرگانی چون مرحوم آیت‌الله" شیخ احمد انبوهی" و فرزندش مرحوم "شیخ محمد انبوهی "است.
  همچنین در این روستا مرحوم "محمد تقی کیانی" معروف به قاضی ‌ ۶۰سال پیش دارای دفترخانه بوده‌است که همه این بزرگان از اساتید حوزه علمیه نجف بوده‌اند.
  لباس‌های محلی این منطقه شامل مندیل و تونبان است که از دو قسمت شلوار و پیراهن درست شده و زنان روستا آنرا می‌پوشند.

  فرهنگ روستای انبوه شهرستان رودبار:

   

  فرهنگ، آداب و رسوم مردم در این روستا همچنان بکر و دست نخورد مانده است و جوانان تحصیل کرده این روستا زمانی که برای دیدار بزرگان به روستا می آیند لباس محلی خود را با افتخار می‌پوشند و به سنت‌های گذشته خود احترام می‌گذارند.
  پوشش لباسی مردم این منطقه بیشتر متمایل به استان قزوین است.
  نمد مالی، کلیم بافی و جاجیم بافی را می‌توان به عنوان صنایع دستی این منطقه یاد کرد.
  خلاصه آنکه روستای انبوه یک سند تاریخی است با طبیعتی بسیار زیباو مردمی سخت کوش و محروم که در طول تاریخ علی رغم ناسازگاری طبیعت و کمبود امکانات توانسته‌اند یک روستای باستانی بسازند و سالهای سال در آن زندگی کنند.
  اکنون این منطقه زیبا و دیدنی به‌عنوان میراث ارزشمند گذشتگان در سازمان مرکزی میراث فرهنگی به‌تصویب رسیده و به دلیل اهمیت، مورد بازدید استاندار گیلان و برخی از مسئولان واقع شده و مهمتر آنکه در سفر اخیر ریاست جمهوری طرح توسعه گردشگری آن نیز مورد توجه قرار گرفته است.

  جغرافیای روستای انبوه شهرستان رودبار:

   

  روستای انبوه با موقعیت دره‌ای ـ دامنه‌ای و اقلیم معتدل از زیبایی‌های کم نظیر و جلوه‌های دل‌انگیزی برخوردار است. مناظر و چشم‌اندازهای ارتفاعات سرسبز، سواحل و حواشی رودخانه با باغ‌های میوه، در فصول بهار، تابستان و پاییز زیبایی منحصر به فردی می‌یابد و دوستداران طبیعت را به سوی خود جلب می‌کند. رودخانه پرآب شاهرود که یکی از شاخه‌های رودخانه سفیدرود است در میان دره کنار روستا جریان دارد و حواشی آن در فصول بهار و تابستان، محل مناسبی برای گذران اوقات فراغت گردشگران است.
  ارتفاعات پیرکوه، که روستا را در بر گرفته‌اند، پوشش گیاهی تنکی دارد و در بهار و تابستان، انواع گیاهان دارویی در آن می‌روید و مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. این ارتفاعات در تمام طول سال، میزبان کوهنوردان و علاقمندان به طبیعت کوهستان است.
  قلعه چیمارود و پل انبوه دو اثر تاریخی مهم پیرامون روستاست. پل انبوه که به پل شاهزاده تی‌تی خانم نیز معروف است، در فاصله۳ کیلومتری روستای انبوه، بر روی رودخانه شاهرود بنا شده و یکی از عجایب معماری استان گیلان است.
  نقل است که دو برادر و خواهر، از خاندان سلاطین گیلان، این پل را ساخته‌اند که گویا در قزوین (مرکز حکومت وقت) زندانی بودند و به دیلمان فرار می‌کنند و پس از عبور از رودخانه شاهرود تصمیم می‌گیرند بر روی آن پلی بسازند. معماری این پل، بسیار زیبا است و مصالح اصلی آن آجر و گچ سرندی است، در پایه‌های اصلی پل نیز از سنگ و ملاط ساروج استفاده شده و جان‌پناه‌هایی نیز دارد. اهمیت ساخت و معماری پل انبوه، در یک طاقی بودن آن است که آب شاهرود از زیر آن عبور می‌کند.
  جشن انار یکی از مهم‌ترین مراسم محلی این روستاست. این جشن، در طلوع صبح روز جمعه (یکی از روزهای ۲۰ الی ۲۵ مهر) هر سال، با ندای «یا الله» پاکارکرپی ـ کسی که به مدت یک سال از طرف باغداران، برای نگهبانی از باغات انار انتخاب شده است ـ برگزار می‌شود. در این روز، تمام مردم روستا (حتی کسانی که بیرون از روستا زندگی می‌کنند) برای کمک و چیدن انار به روستا می‌آیند و با وسیله نقلیه به سمت باغات انار حرکت می‌کنند. انجام این مراسم تا غروب طول می‌کشد.
  مراسم عروسی در روستا هنوز به شیوه قدیم و سنتی با رسوم و آیین‌های خاص آن برگزار می‌شود.
  موسیقی و انواع آواها و آهنگ‌های محلی در مراسم عروسی و جشن‌ها خوانده می‌شود و نوازنده نی نیز خواننده را همراهی می‌کند.
  پوشاک غالب مردان روستا، کت و شلوار است ولی تعدادی از آن‌ها از کلاه و نیم تنه نیز استفاده می‌کنند. زنان روستا، از لباس‌های محلی استفاده می‌کنند. دامن‌های پرچین، پیراهن‌های بلند، جلیقه و روسری، ترکیبی از پارچه‌های گلدار و زیبا که به وسیله نوارها و پولک‌های رنگی تزیین می‌شوند، لباس محلی زنان را تشکیل می‌دهند.

  صنایع دستی روستای انبوه:

   


  قالی، نمد، جاجیم، گلیم، شال و جوراب از رایج‌ترین محصولات صنایع دستی روستای انبوه است.

  غذاهای محلی روستای انبوه:

   

  غذاهای محلی گوشتی، مانند کباب و انواع خورشت، به همراه انواع آش و نان محلی در روستا طبخ می‌شود. مسما (فسنجان) از غذاهای محلی معروف روستا است.

   

  هر هفته تعداد زیادی از گردشگران استان گیلان، خانه های روستایی را برای اقامت خودشان انتخاب می کنند، شما نیز می توانید با اقامت در خانه های روستایی گیلان، تجربه ای متفاوت از گردشگری روستایی داشته باشید. با کلیک بر روی تصویر زیر خانه روستایی مدنظرتون را بصورت آنلاین رزرو و اجاره کنید.

  خانه های روستایی گیلان را آنلاین رزرو کنید

  0 فهرستی از فرصت های بالقوه بوم گردی در شمال کشور ( بوم گردی گیلان، بوم گردی مازندران و بوم گردی گلستان)

  ما قبلا در زیتونت مقالاتی را در مورد بوم گردی منتشر کرده ایم. شاید خواندن این مقالات چند دقیقه بیشتر وقت شما را نگیرد، اما قطعا می تواند در درک این نوشته کمک کند.

   

  منافعی که بوم گردی برای محیط زیست دارد

  مشارکت کنندگان اصلی در بخش بوم گردی (مدیران مناطق حفاظت شده، جوامع محلی، مقامات دولتی)

  اصطلاحات مرتبط با بوم گردی را مرور کنیم (تعاریفی دقیق از طبیعت گردی، گردشگری پایدار، گردشگری سبز)

   

  درآمدزایی یکی از فرصت های بالقوه بوم گردی در شمال ایران:

  درآمدزا شدن مناطق حفاظت شده، مهمترین نگرانی طرفداران حفظ محیط زیست است. با توجه به اینکه بودجه های دولتی برای مناطق حفاظت شده رو به کاهش استو بسیاری از این مناطق بدون منابع درآمد جدید با مشکل مواجه خواهند شد، گردشگری به شیوه های مختلف، فرصت هایی برای درآمدزایی این مناطق به وجود می آورد. گرفتن ورودیه، واگذاری اعطای امتیاز به بخش خصوصی و یا دریافت کمک و مساعدت از جمله این منابع درآمدزایی است. این منابع اعتباری و بودجه ای جدید مدیران مناطق حفاظت شده را یاری می دهد تا امور مربوط به گردشگران را بهتر انجام دهند و مانع بروز تهدیدها شوند.

   

  بوم گردی به عنوان یک فرصت:

  فرصت هایی که بوم گردی برای یک منطقه دارد:

  کمک به حفظ مناطق حفاظت شده، ایجاد درآمد، آموزش زیست محیطی، اشتغال، حفظ و بهبود تنوع زیستی، مبادله فرهنگی، افزایش آگاهی گردشگران

   ورودیه یا حق استفاده گردشگران در بوم گردی شمال ایران:

  ورودیه، به طور مستقیم از گردشگر گرفته می شود تا بتواند منطقه را ببیند و بودن در آنجا را تجربه کند. گاهی مبلغ ورودیه ثابت است، و در برخی موارد سیستم های پرداخت چند نرخی وجود دارد. بدین معنی که با توجه به شرایط استفاده کنندگان، مبالغ متفاوتی از آنها دریافت می شود. به طور معمول از گردشگران خارجی ورودیه ی بیشتری نسبت به گردشگران داخلی گرفته می شود. برای فعالیت های ویژه یا برای استفاده از یک ابزار خاص در یک منطقه حفاظت شده، ورودیه یا حق استفاده جداگانه ای دریافت می شود. اخذ هزینه ی اضافی برای استفاده از وسایل برقی که گردشگران در اردوگاه از آن استفاده می کنند یا دریافت اجاره بهای مختلف، از جمله این موارد است.

  واگذاری امتیاز به بخش خصوصی در بوم گردی استان های شمالی کشور (بوم گردی گیلان، بوم گردی مازندران و بوم گردی گلستان):

  مواردی چون واگذاری امتیاز ایجاد بوفه، رستوران، اجاره دادن منزل، ایجاد فروشگاه های عرضه کالا و سوغات، اجاره قایق و راهنمایی گشت به بخش خصوصی از جمله موارد دیگر درآمدزایی است. می توان این امور را به بخش خصوصی واگذار کرد، در این صورت نسبتی از سود این فعالیت ها نصیب منطقه حفاظت شده می گردد. این شیوه مناسبی است، چرا که بدین وسیله مسئولیت کسب و کار و کارکنان آموزش ندیده و بی توجه به مناطق حفاظت شده کاهش می یابد. واگذاری امتیاز بهره برداری موجب می شود تا مناطق حفاظت شده از انرژی و توان فعالیت بخش خصوصی بهره مند شوند. به هر حال باید سود ناشی از حق بهره برداری در مناطق حفاظت شده در دراز مدت در نظر گرفته شود و مورد بررسی قرار دقیق قرار گرفته و نحوه اقدامات کنترل گردد. 

  نظارت یاد شده این اطمینان را پدید خواهد آورد که آیا بهره بردار، طبق شرح خدمات به قرارداد عمل نموده است و اقداماتی چون جمع آوری، دفع و از بین بردن زباله ها را انجام می دهد و پیگیر حفظ و نگهداری منطقه حفاظت شده است؟

   

  دریافت کمک و اعانه در مناطق هدف بوم گردی:

  می توان با نصب یک صندوق ساده در ورودی یک محدوده ی گردشگری، از بازدیدکنندگان کمک گرفت یا به روش های عالمانه تری چون برگزاری برنامه های دریافت کمک و اعانه برای حفظ گونه های گیاهی و جانوری نادر و در معرض خطر درآمد کسب نمود.

  با تدارک برنامه هایی مناسب میتوان برای حفظ گیاهان و حیوانات نادر و در معرض تهدید در مناطق حفاظت شده، از مردم و بازدید کنندگان، تقاضای کمک مالی و مساعدت نمود.

  بازدیدکنندگانی که کاملا شیفته تجربه طبیعت گردی هستند، آماده کمک در پاسخ به این درخواست می باشند. گزارش ها نشان میدهد که بسیاری از مناطق حفاظت شده در برنامه های دریافت هدایا تا حد زیادی موفق بوده اند.

  بعنوان مثال بنیاد نیچر در کلمبیا و بنیاد اَنکن در پاناما در برنامه ای با عنوان آباد کردن یک هکتار موفق بوده اند و یا در پارک ملی جزایر گالاپاگوس توفیق داشته اند. چنین برنامه هایی باید بخشی از برنامه های بوم گردی باشد.

  از آنجا که خواست بوم گردها مشارکت و همکاری با طرفداران محیط زیست است، باید از این فرصت استفاده کنند.

  ممکن است به شیوه های دیگری نیز بتوان از طریق گردشگری برای یک منطقه حفاظت شده، درآمد کسب نمود. برای مثال هنگامیکه یک بازدیدکننده از طریق یک پایگاه اینترنتی از یک منطقه حفاظت شده بازدید می کند، یک گردشگر مجازی  یا  Virtual Tourist محسوب می شود.

  پذیرش کمک و اعانه از تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان مجازی تقاضا شود. برای برخی از مناطق حفاظت شده گردشگری تنها یکی از راه های تامین منابع درآمدی است. در حالیکه در سایر مناطق گردشگری منبع اصلی درآمد است. اما گردشگران باید بتوانند در اکثر مناطق حفاظت شده به سادگی رفت و آمد کنند تا بعنوان منبع درآمد برای بهره برداری منطقی و پایدار در دسترس باشند.

  نکته اساسی این است که پول بدست آمده از راه گردشگری، از منطقه حفاظت شده خارج نشود و برای حفظ منابع طبیعی مصرف شود.

  اشتغال زایی در طرح های بوم گردی شمال ایران (بوم گردی گیلان، بوم گردی مازندران و بوم گردی گلستان):

  مشاغل جدید اغلب بزرگترین دستاورد گردشگری است. مناطق حفاظت شده ممکن است راهنمایان گردشگری، نگهبانان، پژوهشگران یا مدیران جدیدی را برای پاسخ به تقاضاهای افزایش یافته بوم گردی به خدمت گیرند. مردم جوامع پیرامون مناطق حفاظت شده و مردم محلی، ممکن است به عنوان راننده تاکسی، راهنمای گشت، مالک خانه اجاره ای یا سازنده صنایع دستی به کار مشغول شوند یا در دیگر فعالیت های گردشگری مشارکت کنند.

  افزون بر این فرصت های شغلی دیگری به صورت غیر مستقیم و در نتیجه گردشگری در منطقه پدید می آید.

  ممکن است به تعداد زیادی کارگر ساختمانی برای ساخت و ساز نیاز باشد. رستوران ها به صیفی جات، میوه و سبزی بیشتری نیاز خواهند داشت. گردشگران خواهان پوشاک و پارچه بیشتری برای تهیه سوغات هستند. بدین ترتیب از طریق رشد گردشگری فرصت های شغلی بسیاری پدید می آید.

  گاهی افراد بومی گزینه ی مناسبی برای مشاغل گردشگری هستند، چرا که آنها محیط را خوب می شناسند و منابع اطلاعاتی خوبی در اختیار دارند، برای مثال آنها می توانند به گردشگران توضیح دهند چرا برخی گیاهان در زمان های خاص گل می دهند و چه نوع جانورانی به سوی گیاهان جذب می شوند. به همین سبب، مردم بومی و جوامع محلی برای مشاغل بوم گردی مناسب تر هستند. به هر حال باید مراقب حفظ حقوق مردم محلی باشیم و گاهی این حق معنوی است، چرا که در بسیاری موارد، گردشگران یا برنامه ریزان گردشگری از دانش افراد بومی استفاده می کنند ولی حقوق آنان را به طور شایسته و منصفانه پرداخت نمی کنند.

  نباید در خصوص فرصت های شغلی که در مناطق روستایی از طریق بوم گردی ایجاد می شود، اغراق گردد. لزومی برای اغراق نیست، چرا که این امر خطری پدید نمی آورد. گرچه اغلب موارد از پول های هنگفت حاصل فعالیت گردشگری صحبت می شود، این در حالی است که بوم گردی منفعت اقتصادی قابل توجهی برای تمامی مردم پدید نمی آورد. اگر واقع بین باشیم بوم گردی و تعداد شغلی که بوم گردی ایجاد می کند، بستگی به شهرت منطقه حفاظت شده دارد، اما به طور قطع این منطقه قادر نخواهد بود به طور دایم برای صدها نفر کسب درآمد کند.

  افزون بر این اکثر مشاغل بوم گردی پاره وقت و فصلی است و فقط بعنوان درآمد مکمل در کنار سایر منابع درآمدی در نظر گرفته می شود. به طور کلی، اشتغال زایی بوم گردی در بیشتر جوامع محلی با محدودیت هایی همراه است.

  دغدغه ی دیگری که در مورد اشتغال از طریق بوم گردی اهمیت پیدا می کند، مربوط به ماهیت مشاغل است. برای مثال تنها چند نفر می توانند مدیر یا مالک باشند. گردشگری همیشه مشاغل خدماتی زیادی ایجاد می کند. چرا که این صنعت بر پایه نیروی ارزشمند انسانی استوار است. اگر برای افراد جامعه، سطح بالاتری از اشتغال صورت نگیرد، ممکن است مردم، بوم گردی را پس بزنند. اگر گردشگری برای افراد بومی منطقه صرفا مشاغل سطح پایین ایجاد کند یا اینکه برای آنها فرصت رشد و ترقی پدید نیاورد، میزان مطلوبیت گردشگری برای آنها اندک خواهد بود، به ویژه اگر در پرداخت ها، بین زن و مرد عدالت اجرا نشود، مانند اینکه به مردان شغل های مدیریتی و راهنمایی گردشگران داده شود و به آنها پول بیشتری پرداخت شود و فعالیت های زنان به شستشوی لباس ها، تمیز کردن و آشپزی محدود شودو دستمزد کمتری نیز به آنها پرداخت شود.

  نیاز به آموزش، مانع دیگر بخش اشتغال زایی از طریق بوم گردی است. برای بسیاری از ساکنین، اشتغال جدید یک تغییر وضعیت حرفه ای و شخصی است. شاید تغییر شغل قطع کنندگان درختان دیروز، به گشت بران و راهنمایان امروزی تنها بر روی کاغذ، خوب به نظر برسد و نتیجه آن حفاظت از درختانی باشد که این افراد قبلا آن را قطع می کردند و البته این تغییر بسیار دشوار است. اما این دگرگونی و تغییر مسیر یک تعهد سنگین بهمراه دارد. کسانیکه به این مشاغل گمارده می شوند، نیاز به آموزش واطلاعات همه جانبه در مورد مدیریت بوم گردی دارند. 

  0 فهرستی جامع از تاریخ شهرهای گیلان ( جغرافیای تاریخی گیلان) قسمت دوم

  در قسمت اول این نوشته با هم مرور کوتاهی داشتیم بر جغرافیای تاریخی استان گیلان، در این نوشته می خواهیم با هم مروری داشته باشیم بر جغرافیای تاریخی و سیاسی هر یک از شهرهای بزرگ استان گیلان، ضمن اینکه همچنان از شما خواننده گرامی زیتونت می خواهیم ما را در تکمیل کردن این نوشته یاری کنید.

  جغرافیای تاریخی شهر رشت: 

  به نوشته برخی از محققان، شهر رشت در پیش از اسلام و دست کم در دوره ساسانیان وجود داشته است. در زمانیکه حکومت ساسانی رو به فروپاشی می رفت، حکمرانی مستقل این دیار را گیلانشاه می نامیدند. پس از غلبه اعراب بر ایران، اولین بار نامی از رشت به میان آمد، سال 61 هجری قمری بود. اما از این تاریخ تا زمان صفویه در کتاب های تاریخی نامی از رشت دیده نمی شود. بعدها در شرح وقایع دوره شاه اسماعیل صفوی از این شهر یاد شده است.

  در زمان صفویه و به ویژه در زمان شاه اسماعیل صفوی، سرزمین گیلان به دو بخش بیه پس به مرکزیت رشت و بیه پیش به مرکزیت لاهیجان تقسیم می شد.

  حکومت بیه پیش از 943 هجری قمری به خان احمد گیلانی رسید و شاه طهماسب اول صفوی، حکومت بیه پس را نیز به او سپرد. بعدها در سال 1045 هجری قمری شهر رشت به دست استنکو رازین دریانورد شورشی و مشهور روسی غارت شد. در سال 1722 میلادی نیز سپاهیان پتر کبیر، رشت را تسخیر کردند.

  اشغال گران روسی تا سال 1734 میلادی رشت و گیلان را در تصرف خود داشتند. سپس روس های بلشویک در جریان تعقیب سفیدها (هواداران تزار) رشت را به تصرف خود درآورند.

  این شهر در قدیم تنها راه بازرگانی ایران از طریق بندرانزلی به اروپا بود. رشت در طول تاریخ خود وقایع اسف انگیزی را از سر گذرانده است. طاعون در سال 1246 هجری قمری در حدود شش هزار نفر را از پای درآورد.

   

  جغرافیای تاریخی بندرانزلی:

  قدیمی ترین زمانی که در متن تاریخی از انزلی یاد شده، سال 863 هجری قمری است که در آن زمان ی ک دهکده کوچک بوده است. از اوایل دوره صفویه این ناحیه مورد توجه روس ها، انگلیسی ها و دولت مرکزی ایران که پایتختش در آن زمان قزوین بود، قرار گرفت. انگلیسی ها در تجارت ابریشم گیلان با دایر کردن شرکت های تجارتی در مسکو، راه رشت-انزلی-بادکوبه به اروپا را رونق بخشیدند و انزلی به عنوان دروازه اروپا معروف شد.

  از این زمان به بعد انزلی به تدریج به صورت توقف گاهی برای کشتی های تجاری و پلی میان رشت و اروپا قرار گرفت و به روز به روز بر رونق آن افزوده شد.

  با روی کار آمدن پهلوی اول و توجه وی به بندرانزلی، این بندر بازسازی و اسکله های جدیدی در انزلی و غازیان ساخته شد و به اداره بندر و کشتی رانی تجهیز گردید. در حال حاضر بندرانزلی یکی از زیباترین شهرهای گیلان و مجهزترین بندر کرانه های دریای کاسپین است که سالانه هزاران تن کالا توسط کشتی، از آن خارج یا به آن داخل می شود.

  میدان شهرداری رشت

   

  جغرافیای تاریخی شهر لاهیجان:

  بنای شهر لاهیجان به (لاهیج بن سام بن نوح) نسبت داده می شود. این شهر در گذشته دارالاماره یا دارالامان و سپس لاهیجان المبارک خوانده می شد. لاهیجان در سال 705 هجری قمری به دست اولیجاتو فتح شد و امیر تیمور به آن لشگر کشید. پس از تیمور، سید امیربیک و اعقاب وی، از سادات کیایی بر شهر لاهیجان حکومت کردند. 

  شاه عباس اول نیز پس از شکست خان احمد وارد شهر لاهیجان شد. پس از سقوط حکمرانان کیایی، حاکمان صفوی در این شهر حکومت کردند. از حوادث ناگوار و مهم در شهر لاهیجان طاعون سال 703 هجری قمری، آتش سوزی سال 850 هجری قمری و اشغال آن توسط روس ها در سال 1725 میلادی است. در سال 1230 هجری قمری لاهیجان دچار زلزله شد. لاهیجان یکی از مراکز اصلی جنبش جنگلی ها بود و در حال حاضر لاهیجان یکی از شهرهای زیبای استان گیلان با امکانات فراوان گردشگری است.

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های لاهیجان را آنلاین رزرو کنید}

   

  جغرافیای تاریخی شهر لنگرود:

  نام لنگرود برای نخستین بار در سال 512 هجری قمری در متن های تاریخی ذکر شده است. این سال مصادف با مرگ سلطان محمد پسر شاه آلب ارسلان است که منجر به آزادی فرامرز بن مرادشاه از زندان اصفهان شد. وی به همراه علاءالدوله علی، شاه مازندران از اصفهان به طبرستان و از آنجا به لنگرود رفت. در روزگار سلجوقیان، سادات کیا بر لنگرود حاکم بودند.

  در دوره صفویان و خصوصا در دوره سلطنت شاه عباس اول، شهر لنگرود مرکز حوادث مهمی بوده است. فرار احمدخان حاکم لاهیجان از لنگرود و دستگیری اعضای خانواده وی توسط کیافریدون حاکم گیلان و تحویل آن به شاه عباس، از جمله رویدادهای مهم این دوره شهر است.

  نادر برای سرکوب تاتارهای شرق مازندران و توسعه تجارت و دست یابی به دریا لنگرود را برای ایجاد پایگاه دریایی و کارخانه کشتی سازی انتخاب کرد و در توسعه آن کوشید. این شهر امروزه یکی از مناطق مهم استان گیلان است و در میان شهرهای شرق گیلان از موقعیت تفرجگاهی جالب توجهی برخوردار است.

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های لنگرود را آنلاین رزرو کنید}

   

  جغرافیای تاریخی شهر رودبار:

  با آن که پیشینه تاریخی و تمدن رودبار و نواحی پیرامون آن، به دو هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد، در متن های تاریخی کمتر به نام این شهر اشاره شده است. پس از اسلام طایفه هایی از شام وحلب به رودبار مهاجرت کردند و در آن ساکن شدند. بعدها در زمان نادرشاه افشار، گروهی از کردهای قوچان و نواحی شمال خراسان نیز ناگزیر از سکونت در این شهر شدند.

  رودبار منطقه ای کوهستانی است و مرتفع ترین شهرستان استان گیلان به شمار می آید. رودبار را می توان دروازه ورودی گیلان از مرکز کشور دانست. کوه های بسیار زیبای این ناحیه، به صورت رشته های موازی با دره های جالب توجه، فضاهای طبیعی دلنشینی را بوجود آورده اند. زمین لرزه 31 خرداد سال 1369 این شهر را ویران کرد و امروزه علیرغم بازسازی های فراوان، هنوز رونق پیشین را بازنیافته است.

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های رودبار را آنلاین رزرو کنید}

   

   جغرافیای تاریخی شهر تالش:

  تالش و تالیش را به عربی طبلستان می گویند. هشتپر مرکز این شهرستان وسیع است که در گذشته شفارود و پس از آن، کرگان رود نام داشت. تا زمان افشاریه بخش جنوبی شهرستان تالش تابع حکومت گسکر بود و بخش های میانی آن اسپهبد تا آستارا تحت فرمان حکومت ناو و طول قرار داشت و بخش شمالی آن را گشتاسفی یا گشتاسبی می خواندند و مرکز حکومتی آن لنکران بود. پس از انعقاد عهدنامه های گلستان و ترکمان چای، تالش گشتاسبی از ایران جدا شد. تالش اسپهبد و تالش گسکر که عمدتا تحت سلطه خوانین نمین اردبیل بود، به دو قسمت شد. قسمت شمالی آن در محدوده شهرستان آستارا، تا سال 1342 شمسی، تابع اردبیل باقی ماند و قسمت جنوبی آن به پنج بلوک یا خان نشین به نام های کرگان رود، اسالم، تالش دولاب (رضوانشهر)، شاندرمن و ماسال تقسیم و خمسه طوالش نامیده شد.

  تالش در یک منطقه زیبای جنگلی قرار دارد و مرکز آن هشتپر است.

  جاذبه های گردشگری تالش

   

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های تالش را آنلاین رزرو کنید}

   

   

  جغرافیای تاریخی شهر آستانه اشرفیه:

  آستانه اشرفیه یکی از شهرهای مهم مذهبی و زیارتی گیلان است. وجود آرامگاه سید جلال الدین اشرف در این شهر اهمیت آن را دو چندان کرده است. این شهر در گذشته کوچان نامیده می شد. در حال حاضر آستانه اشرفیه از قطب های کشاورزی استان گیلان است.

   

  جغرافیای تاریخی شهر رودسر:

  شهرستان رودسر در زمان های قدیم به بخشی از رانکوه در شرقی ترین ناحیه گیلان تعلق داشت. این منطقه از شمال به دریای مازندران، از جنوب به رودبار (عمارلو) و از غرب به دیلمان و لاهیجان محدود می شود. قدیمی ترین نام رودسر که از متن های تاریخی به دست آمده کوتُم است که شهر کوچکی در رانکوه بوده است.

  پس از آن شهرستان رودسر هوسم نام گرفت و آن چنان که در متون تاریخی آمده است، در سال 375 هجری قمری بازاری نیکو مسجد جامعی بزرگ داشتند. بعدها این شهر به دلایل نامعلومی روبه خرابی نهاد و در اواخر قرن نهم هجری قمری به رودسر ( شهری که میان دو رود واقع است) تغییر نام داد. رودسر امروزی یکی از زیباترین شهرهای گیلان است.

   

   جغرافیای تاریخی شهر صومعه سرا:

  در متن های تاریخی و جغرافیایی از منطقه ای به نام صومعه سرا سخنی به میان نیامده است. تنها در دو رباعی منسوب به سید شرفشاه عارف قرن هفتم هجری قمری، از صومعه سرا نام برده شده است.

  منطقه صومعه سرا مشتمل بر دو مرکز عمده امیرنشین تولم و گسکر بود که در متن های تاریخی، بارها به این دو نام اشاره شده است. در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری، نیز کسما که مرکز مبارزات جنگلیان بود، اعتبار خاصی داشت.

  برخی از متن ها، نام صومعه سرا را برگرفته از نام عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری شیخ عبدالله صومعی می دانند که مریدان بسیار داشت و صومعه های متعددی به برکت وجود او در گوشه و کنار این شهر برپا شده بود.

  طبق گفته حمدلله مستوفی، گسکر از اقلیم چهارم بوده و در عهد امارت امیر دیباج ( 700 ه ق) تحت فرمان شرف الدوله، خواهرزاده امیر دیباج بوده است.

  در حدود سال 974 ه ق شاه طهماسب به والی لاهیجان دستور داد که گسکر را به فرمانروای قانونی آن واگذار کند. احمدخان از این دستور سرباز زد و در نتیجه هجوم سپاه شاه طهماسب، حاکم گسکر به نام سپهسالار سعید کشته شد و حکومت گسکر به امیر ساسان بزرگ سپرده شد. به روایت جهانگردانی که از گسکرات دیدن کرده اند، این شهر در سال 1159 هجری ویرانه بوده است.

  در زمان آقا محمدخان قاجار، این ناحیه خارج از مناطق حکمرانی شاه قاجار بود، ولی در زمان فتحعلی شاه تحت حکومت شاه شناخته شد. به شرط آن که حاکم آن را مردم منطقه انتخاب کنند. در این دوره از وسعت گسکر کاسته شد و این ناحیه به وسعت کنونی خود رسید.

  شهرستان صومعه سرا در حال حاضر یکی از مناطق رشد یافته اقتصادی و مهاجرپذیر استان گیلان است و از جاذبه های طبیعی جالب توجهی برخوردار می باشد.

   

  جغرافیای تاریخی شهر فومن:

  براساس متون تاریخی، فومن در دوران اسلامی به عنوان مرکز بخش بیه پس (بخش غربی گیلان) شناخته می شد که در دوران صفویه این مرکزیت به شهر رشت انتقال یافت. فرمانروایان این منطقه را عمدتا از خانواده آل اسحاق می دانند که نسب خود را به خاندان های باستانی ایران از جمله به اشکانیان می رسانیدند. در زمان امیر دیباج فومن به تصرف مغولان درآمد.

  سادات آل کیا در سال 766 هجری قمری از مازندران به گیلان آمدند. در این زمان حکمران فومن امیردیباج فومنی بود که به کمک امیرهای محلی دیگر با نیروهای آل کیا به نبرد پراخت. نبرد میان آل کیا، آل اسحاق و متحدانش سال ها ادامه یافت و سید علی که مدعی امامت بود، در سال 791 هجری قمری در یک پیکار خونین در نزدیکی رشت به قتل رسید. 

  از معروف ترین چهره های خاندان اسحاقیه فومن در دوران صفویه، امیرحسام الدین فرزند امیر دیباج است که بین سال های 907 تا 921 هجری قمری در زمان شاه اسماعیل، بر این منطقه حکمرانی می کرد.

  شاه اسماعیل صفوی برای فرمانروایی بر سراسر گیلان، در صدد مقابله با امیرحسام الدین برآمد. پس از قدرت یافتن صفویه و تصمیم شاه عباس به برچیدن حکومت های محلی، خان احمد (آخرین فرمانروای لاهیجان از دودمان آل کیا) و محمد امین خان (آخرین فرمانروای فومن از دودمان آل اسحاق) نیز از سپاه قزلباش شکست خوردند و سرتاسر گیلان زیر فرمان حکومت صفویه درآمد. قیام جنگلی ها از تولم آغاز گردید و فومن، پناهگاه مهم میهن پرستان و آزادی خواهان شد.

  در حال حاضر شهرستان فومن از مناطق زیبا و آباد استان گیلان و یکی از شهرهای مهم گردشگری استان گیلان است.

   

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های فومن را آنلاین رزرو کنید}

   

   

   جغرافیای تاریخی شهر شفت:

  شفت پیشینه تاریخی و تمدنی کهنی دارد و از نواحی بسیار قدیمی گیلان به شمار می آید که در متن های مختلف تاریخی، بارها از آن نام برده شده است. مرکز شفت در گذشته گوراب شفت خوانده می شد که در نزدیکی نصیرمحله امروزی قرار داشت و آثاری از آن به جای مانده است.

   

  لینک مرتبط: {خانه های روستایی، کلبه های چوبی و اقامتگاه های شفت را آنلاین رزرو کنید}

   

  جغرافیای تاریخی شهر آستارا:

   

  آستارا واژه ای تالشی است که تالشی ها آن را هسته یا آهسته رو تلفظ می کنند. از زمان صفویه تا قاجاریه، نام آستارا تنها به منطقه ای میان انزلی و رود ارس که بخشی از آن در حال حاضر جزو جمهوری آذربایجان است، اطلاق می شد.

  در محل کنونی آستارا، دهی به نام دهنه کنار وجود داشته که از زمان قاجاریه به بعد، سبب صدور کالا و رفت و آمد تجار توسعه یافت و سبب گردید تا تمدن جدید اروپا، زودتر به این شهرستان راه پیدا کند. به طوری که همزمان با تاسیس دارالفنون در تهران، در آستارا نیز مدرسه ای به نام مدرسه صادقیه افتتاح گردید و در سال 1300 شمسی نیز یک مدرسه دخترانه و همچنین یک کتابخانه و قرائت خانه در آن دایر شد. در دوره معاصر نیز، پس از گسترش روابط دولت های ایران و اتحاد جماهیر شوروی و سپس جمهوری های تازه استقلال یافته همانند جمهوری آذربایجان و گرجستان، آستارا اهمیت بیشتری یافت.

   

  جغرافیای تاریخی شهر املش:

  شهرستان املش که در دامنه های شمالی کوه های البرز قرار دارد، تا چندی پیش از بخش های تابعه شهرستان رودسر بود و امروزه به شهرستان مستقلی تبدیل شده است. این شهرستان از شمال و شمال غرب به شهرستان های لنگرود و رودسر، از جنوب به ارتفاعات البرز، از غرب به سیاهکل محدود است و رودخانه شلمان رود از کنار آن می گذرد.

   

  جغرافیای تاریخی شهر رضوان شهر:

  این شهرستان در سر راه بندرانزلی به هشتپر واقع شده و در گذشته از بخش های تابعه شهرستان تالش بود. شهرستان رضوان شهر که در قدیم به رضوان ده معروف بود، از شمال و شمال غرب به دریای خزر و پره سر، از غرب به کوه های تالش و از جنوب به شاندرمن و ماسال محدود می شود.

   

  جغرافیای تاریخی شهر سیاهکل:

  شهرستان سیاهکل، در جنوب غربی لاهیجان و در یک منطقه کوهپایه ای- جنگلی واقع شده است. سیاهکل که در گذشته از بخش های تابع شهرستان لاهیجان بود، اکنون شهرستانی متشکل از دو بخش مرکزی و دیلمان است. بخش دیلمان، ناحیه ای کوهستانی است و در جنوب سیاهکل قرار دارد. 

   

  جغرافیای تاریخی شهر ماسال:

  این شهرستان در جنوب رضوان شهر واقع است و در گذشته از بخش های تابع شهرستان تالش به شمار می رفت. شهرستان ماسال شامل دو بخش مرکزی و شاندرمن است و آب و هوای آن در نواحی کوهپایه ای، معتدل مایل به گرم و مرطوب است.

  شهرستان تالش و گردشگری تالش

   

  هر هفته تعداد زیادی از گردشگران استان گیلان، خانه های روستایی را برای اقامت انتخاب می کنند. شما نیز می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر خانه های روستایی گیلان را بصورت آنلاین رزرو کنید و اقامتی خاطره انگیز را تجربه کنید.

  رزرو آنلاین خانه و اقامتگاه های روستایی گیلان