بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات زِیتونِت
  فیلترها
  Preferences
  جستجو
  خبرخوان

  وبلاگ

  انواع روغن زیتون
  0 انواع روغن زیتون

  در این نوشته قصد داریم به معرفی انواع روغن زیتون بپردازیم. خواشمندیم تا پایان این نوشته ی کوتاه با زِیتونِت همراه باشید.

  ♦ روغن زیتون فوق بکر( ممتاز) (Extra Virgin Olive Oil) :

  این روغن دارای طعم و بوی مخصوص روغن زیتون بوده، عاری از هرگونه بو و مزه خارجی و طعم کهنگی است. میزان اسیدیته آن حداکثر 1 درصد و ارزش پراکسید این روغن حداکثر 20 میلی اکی­والان اکسیژن در کیلوگرم روغن است.

  ♦ روغن زیتون بکر( طبیعی) (Virgin Olive Oil) :

   این روغن دارای کیفیت نسبتاٌ بالایی است و قابلیت مصرف مستقیم را دارد. میزان اسیدیته آن حداکثر 2 درصد و ارزش پراکسید این روغن حداکثر 20 میلی اکی­والان اکسیژن در کیلوگرم روغن است.

  ♦ روغن زیتون معمولی( Ordinary Olive Oil) :

  این روغن نیز دارای طعم نسبتاٌ خوب می­باشد ولی بهتر است بیشتر در پخت و پز استفاده شود. میزان اسیدیته آن حداکثر 3.3 درصد و ارزش پراکسید این روغن حداکثر 20 میلی اکی­والان اکسیژن در کیلوگرم روغن است.

  ♦ روغن زیتون لامپانت(Lampante Olive Oil) :

  این روغن ارزش خوراکی نداشته و باید تصفیه شود. میزان اسیدیته آن بیشتر از 3.3 درصد و ارزش پراکسید این روغن بیش از 20 میلی اکی­والان اکسیژن در کیلوگرم روغن است.

  ♦ روغن زیتون تصفیه شده( Rifined Olive Oil) :

  این روغن بدلیل اعمال روش­های تصفیه و قرار گرفتن روغن تحت دماهای بالا در مراحل تصفیه فاقد هرگونه طعم و بو بوده، ارزش تغذیه­ ای پائینی داشته و برای مصرف مستقیم باید با روغن بکر و یا فوق بکر مخلوط گردد. میزان اسیدیته آن حداکثر 5. درصد و ارزش پراکسید این روغن حداکثر 10میلی اکی­والان اکسیژن در کیلوگرم روغن است. 

  ♦ روغن حاصل از تفاله(Pomace Olive Oil ) :

  این روغن از تفاله­ های باقی مانده در کارخانه­ های روغن­کشی توسط حلال استخراج شده، ارزش خوراکی نداشته و باید به مصارف صنعتی برسد.

  در طبقه بندی انواع روغن براساس معیارهای شورای بین المللی روغن زیتون (International Olive Oil) رنگ روغن شاخص مهمی برای تعیین کیفیت روغن زیتون نیست رنگ روغن براساس نوع واریته، زمان برداشت و منطقه کشت از رنگ سبز تیره تا زرد طلایی متغییر است.

  لینک مرتبط:هر آنچه باید در مورد زیتون و روغن زیتون بدانید

   زیتون وروغن زیتون اصل بخریم

  روغن زیتون و زیتون اصل را بهتر بشناسیم
  0 روغن زیتون و زیتون اصل را بهتر بشناسیم

  درخت زيتون مقدم برتمام درختان است وخداوند متعال درسوره های متعدد قرآن مجيد از درخت زيتون به عنوان نعمت های ارزنده خود برای بشر ياد می کند وحتی به آن قسم می خورد.
  روغن زیتون، روغنی است که فقط از میوه ی درخت زیتون (Olea europeae) بدست می آید و روغن هایی که با استفاده از فرآیندهای حلال ها یا استری شدن مجدد ویا اختلاط با سایر روغن ها ( دانه های روغنی یا خشک میوه ها) بدست می آید، را شامل نمی شود.

  روغن زیتون به لحاظ کمی در بین انواع روغن های نباتی مقام ششم را دارد، ولی به لحاظ کیفی مقام اول را دارد. چون در فرآیند استخراج روغن از هیچ ماده شیمیایی ویا درجه حرارت بالا استفاده نمی شود، به همین دلیل انواع اسیدهای چرب اشباع نشده و آنتی اکسیدانت ها خصوصاٌ در روغن زیتون بدون تغییر باقی می مانند.
  مهمترین فرآورده کشت زیتون روغن آن است. تقریبا 93 درصد تولید جهانی زیتون منحصراٌ جهت تولید روغن به کار می رود.

  در کشورهای عمده تولید روغن زیتون شامل اسپانیا، ایتالیا، یونان و پرتغال میزان مصرف روغن زیتون 40 درصد از کل روغن مصرفی دنیا است به طوری که متوسط سرانه مصرف روغن این کشورها بیش از 12 کیلوگرم بوده در حالیکه متوسط سرانه مصرف روغن در ایران 180 گرم می باشد. توصیه به مصرف روغن زیتون به عنوان یکی از بهترین روغن های خوراکی که در سلامتی انسان نقش آشکاری دارد، دارای تاریخچه بسیار طولانی است. روغن زیتون خالص از معدود روغن هایی است که بدون تیمار شیمیایی تهیه می گردد و مقاومت آن در برابر اکسیداسیون بسیار بالا است.


  ♦ به طور متوسط ميوه زيتون حاوی:

  • 50 درصد آب،
  • 1.6 درصد پروتئين،
  • 20-22 درصد روغن،
  • 19.1 درصد كربوهيدرات ها،
  • 5.8 درصد سلولز و
  • 1.5 درصد مواد معدني و سایر ترکیبات مهم از جمله اسیدهای آلی، رنگدانه ها و فنل هاست.

  درحال حاضر بیش ازسه میلیون تن روغن زیتون ازسطحی معادل یازده میلیون ودویست هزارهکتارباغ زیتون درجهان تولید می گردد.

   

  ♦ ازاین مقدار روغن حدود:

  250 هزارتن باکیفیت عالی یا Extra virgin

  2میلیون تن باکیفیت متوسط  Ordinary virgin

  750 هزارتن باکیفیت نامطلوب یا Lampante تولید می شود.


  در میان انواع مختلف روغن زیتون، روغن زیتون فوق بکر (ممتاز) از نظر ارزش غذایی، پخت و پز، درمانی و اقتصادی اهمیت خاصی دارد. روغن زیتون خام از نظر ویژگی های ارگانولپتیکی (حسی) ثبات و ترکیب شیمیایی بهترین روغن زیتون محسوب می شود. این روغن، عصاره زیتونی است که در بهترین مرحله رسیدگی برداشت، فرآوری و می توان مستقیماٌ مصرف کرد و حاوی عناصر تغذیه ای بسیار زیادی است.

  در ادامه نوشته های زیتونت انواع مختلف زیتون را خواهیم شناخت، و یاد خواهیم گرفت چگونه زیتون های خوب از بد را تفکیک کنیم، و متناسب با ذائقه خودمان، زیتون و روغن زیتون مناسب را انتخاب کنیم.

  لینک مرتبط:هر آنچه باید در مورد زیتون و روغن زیتون بدانید

  زیتون وروغن زیتون اصل بخریم

  صنایع دستی را بهتر بشناسیم ( بخش دوم)
  0 صنایع دستی را بهتر بشناسیم ( بخش دوم)

  در نوشته قبل به سیر تاریخی صنایع دستی پرداختیم، اشاره داشتیم که انسان ها از نخستین روزهای زندگی خود نیاز به ساخت ابزار و تجهیزات برای گذران زندگی خود داشتند. لطفا قبل از مطالعه این نوشته ی کوتاه، نوشته قبلی را بخوانید.

  در این نوشته به تاثیرات انقلاب صنعتی بر صنایع دستی خواهیم پرداخت. پس از انقلاب صنعتی شاهد تغییرات عظیمی در بخش تولیدات مصرفی بودیم.

  با ظهور انقلاب صنعتی در سال های 1800 میلادی، صنایع دستی به جای اینکه در مسیر تکامل و تقویت طی مسیرکند، مسیر ضعف و زوال را طی کرد.

  ♦ انقلاب صنعتی موجب شد تا جوامع به جای استفاده از دست به استفاده از ماشین و ابزارآلات ماشینی روی آورده و آن را جایگزین دست کنند.

  ♦ مواد مصنوعی وصنعتی جایگزین مواد اولیه بومی شد.

  ♦ تولیدات انبوه و مصنوعی ماشینی، جنبه ی هنری و خلاق گونه صنایع دستی را تضعیف کرد.

  ♦ در گذشته صنعتگران دستی نه به اندازه حکام، از ارج و منزلت اجتماعی بالایی برخوردار بودند، اما پس از انقلاب صنعتی جایگاه خود را از دست دادند.

  ♦ آموزش صنایع دستی پیش از انقلاب صنعتی بیشتر به صورت سینه به سینه بود و در بیشتر موارد بصورت پیشه و حرفه ی خانوادگی بود. اما پس از انقلاب صنعتی این آموزش ها در قالب واحدهای درسی دانشگاهی ارائه گردید که بیشتر میتوان آنها را در قالب هنرهای تجسمی فرض کرد.

  ♦ صنایع دستی در گذشته در زندگی روزمره انسان کارایی بالایی داشت، اما پس از انقلاب صنعتی بیشتر جنبه ی تزئینی یافت.

   

  صنایع دستی را بهتر بشناسیم ( بخش اول)
  0 صنایع دستی را بهتر بشناسیم ( بخش اول)

  انسان از زمانی که خودش را شناخت برای گذراندن زندگی روزمره خود نیاز به ساخت ابزارها و وسایل پیدا کرد.

  شاید اولین ابزارهای دست ساز بشر، همان ابزارهایی است که با چوب و سنگ و استخوان ساخت تا از خودش دفاع کند.

  یکی از مهمترین عواملی که بشر این فرصت را یافت تا بتواند به ساخت ابزارهایی برای ادامه ی گذران زندگی خود فکر کند، یکجانشینی او بود.

  عمده ی کاری که انجام میداد مربوط به کشاورزی و دامپروری بود، هر آنچه در نیمه ی سال کاشت و برداشت کرده بود را در نیمه ی دوم مصرف می کرد و همین یکجانشینی و بیکار بودن برای شش ماهه دوم سال، باعث شده بود تا از فکر و خلاقیت خودش استفاده کند.

  از طرفی دیگر رکود کشاورزی در بخشی از سال باعث شده بود تا کشاورزان به فکر ساخت دست سازهای خود باشند و از طریق مبادله ی آن با بازرگانان امرار معاش کنند.

  یکی از دلایل اصلی روی آوردن کشاورزها، وجود مواد اولیه ارزان قیمت بود.

  روستاهای کوچک نخستین را می توان زادگاه صنایع دستی نامید. زادگاهی که فرصت داشت تا ذهن خود را پرورش دهد و نقش و نگارهایی برخاسته از فرهنگ خود را بر روی آثار هنری دستی نمایان سازد.

  فرهنگ و سنت های هر کشور، هویت آن کشور است. فرهنگ هر کشور مثل روح در بدن می ماند. کشورهایی توسعه یافته همانند ژاپن امروز به این نتیجه رسیده اند که نیاز است تا صنایع دستی کشور خود را احیا کنند.

  شهرنشینی و مدرنیته و اوایل سال های 1800 میلادی بود که رشد فرهنگی مردم و اینکه عده ای مواد مصرفی روزانه را تامین می کنند، این فرصتی بود تا عده ای دیگر فارغ از مشکلات دیگر به رشد و تکامل صنایع دستی بپردازند.

  اصطلاح صنایع دستی با ظهور تکنولوژی معنا پیدا می کند.

  بهتر است اکنون با صنایع مختلف آشنا شویم:

  چهار نوع صنعت وجود دارد:

  1)      صنایع سنگین ( heavy industries)

  2)      صنایع سبک  (light industries)

  3)      صنایع کوچک (small scale industries)

  4)      صنایع دستی (handicraft industries)

  صنایع سنگین: آن صنایعی که نیاز به سرمایه گذاری های کلان دارد. این قبیل صنایع که به آنها صنایع مادر نیز می گویند نیاز به تکنولوژی بزرگ، نیروی کاری فنی و متخصص و تجهیزات بسیاری دارد.

  می شود صنایع نفت و پتروشیمی و ذوب آهن را نام برد.

  صنایع سبک: صنایعی هستند که ما بین صنایع سنگین و صنایع کوچک قرار دارند. لازمه بهره گیری از این صنایع تجهیزات خودکار و نیمه خودکار است.

  صنایعی همانند محصولات چرمی، صنایع غذایی و پوست جز این دست از صنایع هستند.

  صنایع کوچک: صنایعی که نیاز به سرمایه ی زیادی نداشته و بیشتر حالت کارگاهی دارند تا کارخانه ای. به همین دلیل آنها را میتوان در داخل روستاها و مناطق محلی بنا کرد.

  در این صنعت بخشی از کار توسط ماشین ها انجام گرفته و بخشی دیگر توسط نیروی کار انسانی. صنایعی همانند بلوک زنی و تراشکاری را می توان جز این صنایع نام برد.

  صنایع دستی: دائره المعارف بریتانیا صنایع دستی را اینگونه تعریف می کند: صنایعی که مهارت و ذوق و اندیشه ی انسان نقش اساسی دارد.

  سازمان مدیریت طرح و برنامه سازمان صنایع دستی ایران نیز تعریف دیگری ارائه کرده است: صنایع دستی به آن دسته از صنایع اطلاق می گردد که تمام یا قسمتی از مراحل ساخت فرآورده های آن با دست انجام شده باشد و در چهارچوب ذوق و هنر و فلسفه ی مردم هر منطقه جای داشته باشد.

  در تازه ترین تعریف از صنایع دستی و البته کامل ترین تعریف صنایع دستی اینگونه تعریف شده است: صنایع دستی به بخشی از هنر و صنعت گفته می شود که با بهره گیری از مواد اولیه بومی در هر واحد از آن شاهد ذوق وهنر سازنده آن هستیم. صنایعی همانند منبت کاری، قالی بافی، زری بافی

  صنایع دستی دارای ویژگی های زیر است:

  تامین قسمت عمده مواد اولیه از منابع داخلی:

   بطور مثال معرق کاری را در نظر بگیرید، که مواد اولیه ی اصلی آن را میتوان در ایران تهیه کرد. چوب یافت می شود، اما برای تزئینات آن گاهی نیاز به صدف و عاج وجود دارد. عاج را معمولا در کشور ما وارد می کنند ولی این وارد کردن نمیتواند مانعی باشد بر سر اینکه بگوییم معرق کاری محصول خلاقیت ایرانیان نیست.

  انجام قسمت عمده ای از آن توسط دست:

   صنایع دستی را معمولا به صنایعی که می گویند که فرآورده های نهایی آن حداقل 50 درصد کار دست را شامل شود.

  تاثیر اندیشه و خلاقیت انسانی:

  در تولید صنایع دستی نیاز است تا محصولات تحت اندیشه و خلاقیت انسانی باشد.

  داشتن بار فرهنگی:

  صنایع دستی با استفاده از طرح های اصیل و بومی و سنتی به طوری که معرف فرهنگ و تمدن آن کشور و منطقه باشد.

  بی نیاز بودن صنایع دستی به سرمایه گذاری بالا

  بالا بودن ارزش افزوده اقتصادی صنایع دستی در مقایسه با صنایع دیگر

  امکان ایجاد این صنایع در مناطق مختلف شهری و روستایی و عشایری

  در ادامه بیشتر با صنایع دستی آشنا خواهیم شد.